FOTO | Vizitorët në ekspozitën e re të Marina Abramoviçit duhet të shtrëngohen mes dy trupave të zhveshur për të hyrë

Foto: Instagram/BBC News//Guy Bell / Editorial Shutterstock / Profimedia

Vizitorët në ekspozitën e re në Akademinë Mbretërore ato duhet të jenë rrëshqiti mes dy modeleve të zhveshura për të hyrë në ekspozitë. Instalim i pazakontë është pjesë e një retrospektive të karrierës së Artistja serbe e performancës Marina Abramovic, shkruan "BBC" (BBC).

Ekziston edhe një hyrje e veçantë për ata që nuk janë rehat të shtrydhin artistët lakuriq.

Ekspozita përndryshe mori komente të përziera nga kritikët, Kujdestar ai e thirri atë "jetike"Por Kohet ai e thirri atë "i pamëshirshëm".

Foto: Instagram/BBC News

Hyrja mes dy interpretuesve të zhveshur i detyron ata që blenë bileta “Konfrontimi mes lakuriqësisë dhe gjinisë, seksualitetit dhe dëshirës”, tha kreu i Akademisë Mbretërore, Andrea Tarsia.

Shfaqja e pazakontë u inskenua për herë të parë në vitin 1977 nga Abramovic dhe partneri i saj i atëhershëm gjerman Ulay. krejtësisht lakuriq, Çiftet qëndruan afër së bashku te dera, duke i detyruar vizitorët të kalonin mes tyre.

Foto: Instagram/BBC News

Kritiku i telegrafit Alastair Sooke tha se po "të preokupuar që të mos shkelin gishtat e tyre" teksa kalonte mes çifteve gjatë instalimit të ri në Londër.

“Nuk duhet të kalosh nëpër ‘portat e zhveshura’. Ka një anashkalim, por kjo është mashtrim”, shtoi Laura Freeman nga The Times. "Unë u shtrëngova brenda, tërhoqa barkun, duke u përpjekur të mos shkelja në gishtat e askujt."

Retrospektiva e mbulon atë Karriera gjysmëshekullore e Abramoviqit. Ajo është artistja e parë femër që ka një ekspozitë personale në galeritë kryesore të Akademisë Mbretërore në historinë e saj 255-vjeçare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës