FOTO | Portrete të familjes mbretërore britanike nga 100 vitet e fundit të shfaqura në një ekspozitë në Londër

Foto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Më shumë se 150 fotografi dhe dokumente nga Koleksioni Mbretëror dhe Arkivi Mbretëror janë pjesë e ekspozitës me titull "Portrete mbretërore: Një shekull fotografie", e cila u hap në Galerinë e Mbretit në Pallatin Buckingham në Londër. Disa prej tyre deri më tani nuk janë paraqitur për publikun, shkruan ai Reuters

"Kjo ekspozitë tregon evolucionin e fotografisë së portreteve mbretërore gjatë shekullit të kaluar, nga magjepsja e shoqërisë së lartë në vitet 1920 deri në kurorëzimin e Charles III në 2023," tha Alessandro Nasini, kurator i ekspozitës.

Foto: Andrew Lalchan / Alamy / Alamy / Profimedia

Ekrani përfshin, ndër të tjera, një fotografi të fejesës së Princit Albert dhe Elizabeth Bowles-Lyon të vitit 1923, e cila më vonë u bë Mbreti George V dhe Mbretëresha Elizabeth, dhe pranë saj është një fotografi e kurorëzimit të nipit të tyre Charles III në vitin 2023.

“Këto foto janë saktësisht 100 vjet diferencë. Nga njëra anë kemi teknologjinë analoge dhe nga ana tjetër dixhitale. Njëngjyrëshe dhe me ngjyra. Intimitet dhe zyrtaritet”, shtoi ai.

Foto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Gjithashtu janë ekspozuar printime shumëngjyrëshe të Andy Warhol të Elizabeth II, fotografi lufte të familjes mbretërore, një portret i Kate dhe imazhe të familjes mbretërore nga fotografë të famshëm duke përfshirë Annie Liebowitz, David Bailey dhe Rankin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës