FOTO | Opinionet e ndara rreth Prada: Shtëpia e Modës luksoze ringjall çantën e diskutueshme 110-vjeçare të stilistëve

Foto: Instagram/Prada

Të hënën ka përfunduar java e modës në Milano, ku Shtëpia italiane e modës "Prada" prezantoi koleksionin e ri të femrave për sezonin pranverë/verë 2024.

“Për këtë koleksion nuk donim të filozofonim me histori për veshjen, por u fokusuam në metodat, teknikën dhe vlerën e prodhimit”, shpjegoi Prada në lidhje me koleksionin e veçantë.

Ndër veshjet që bien në sy ishte një çantë femrash, dizajni i së cilës është 110 vjeç dhe është vepër e stilistit legjendar dhe bashkëthemeluesit të "Prada" - Mario Prada.

Foto: Instagram/Prada

Por ajo që tërhoqi vëmendjen ndaj këtij aksesori të modës është detaji i diskutueshëm – një burrë i vogël i zemëruar grotesku me një gjuhë të dalë në kapëse.

"Modeli, me një element të gdhendur me dorë që përshkruan një figurë mitologjike, pasqyron entuziazmin bashkëkohor për estetikën historike lindore dhe stilet artistike që ndikuan në artet dekorative dhe artet e bukura botërore midis fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe fillimit të shekullit të njëzetë," tha Prada.

Foto: Instagram/Prada

Dashamirët e modës që duan të shtojnë një pjesë vërtet të vlefshme në koleksionin e tyre, do të kenë mundësinë ta blejnë këtë model vetëm në pranverë, kur të dalë sërish në shitje.

Foto: Instagram/Prada

FOTO | Kapërceu kufirin: Prada shet të brendshme të grisura dhe të pista për 650 dollarë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës