(FOTO) Pas dasmës – daulle për klasën historike të Deharit në Kërçovë

Fatmir Dehari

Reagimi i partive nga blloku politik maqedonas për festimin jubilar të kryetarit të Kërçovës Fatmir Dehari do të reduktohet në rrahjen e daulleve të dasmave. Këshilltarët e Kërçovës nga VMRO-DPMNE dhe LSDM muajin e ardhshëm do të kërkojnë llogari nga kryetari Dehari për festën “10 vjet Kërçovë nën sundimin shqiptar”, gjegjësisht sa ka shpenzuar për organizimin e manifestimit monoetnik në Kërçovë multietnike. në të cilën ai "harroi" të ftojë jo vetëm ata, por edhe zyrtarë maqedonas, punonjës të kulturës dhe punonjës socialë.

Për festën nacionaliste për momentin ka reaguar vetëm organizata komunale e VMRO-DPMNE-së nga Kërçova. Partneri i koalicionit të BDI-së, LSDM, hesht për festën e Deharit.

Është për t'u habitur që LSDM-ja dhe koalicioni vetëm tre ditë më parë reaguan ashpër ndaj deklaratës së kryetarit opozitar të Komunës së Tetovës dhe kryetarit të Besës, Bilal Kasami, se Tetova është kryeqyteti i shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Prej dy ditësh kryetari Dehari refuzon me këmbëngulje të përgjigjet në pyetjet e “Sloboden Pechat” se pse është e nevojshme të organizohet një manifestim i tillë, nëse janë të ftuar politikanët dhe aktivistët maqedonas, kush është organizatori, sa kushton organizimi dhe kush paguan. atë.

Dehari, në vend që t'i përgjigjet publikut, ai ka publikuar në Facebook një fotografi me punonjës të Komunës, të veshur me bluza të zeza me hartën e Kërçovës. Pas fotos, kryebashkiaku ka shkruar:

“Krenaria që na bëtë sot si dhe 10 vite më parë bashkë me ju në pallatin e kulturës”.

Është publikuar edhe një foto me biskota me flamurin shqiptar dhe të shkruar “10 vite krenari”.

Laze Jakimovski, koordinator i grupit këshillues të VMRO-DPMNE-së në Komunën e Kërçovës, këtë ngjarje e vlerësoi si festë private të Deharit. Ai thotë se në seancën e parë të Këshillit të Komunës në muajin prill do të kërkojnë nga Dehari që të përgjigjet pse nuk është konsultuar Këshilli për festën, e kujt është organizimi dhe sa para nga buxheti i Kërçovës janë shpenzuar për nacionalistët. manifestim. Jakimovski dyshon se Dehari ka shpenzuar të gjithë buxhetin për kulturën për festën, sepse më parë nuk është pranuar asnjë projekt kulturor.

“Bëhet fjalë për festën private të Deharit ku do të promovojë nacionalizmin dhe irredentizmin. Çfarë është krenare dhe dinjitoze në mbretërimin e tij, a bëri ai shkatërrim dhe eksod? Që janë dëbuar shumë qytetarë, mbi të gjitha shqiptarë, janë mbyllur shumë firma dhe ai bashkëpunon vetëm me pak? Pazari është shkatërruar! Korrupsioni mbretëron! Shqiptarët e emancipuar dhe të shkolluar nuk mund të mbahen nga një parti private dhe mijëra flamuj shqiptarë. Me çfarë krenohet Dehari?”, pyeti Jakimovski.

Koordinatori i grupit këshilldhënës të LSDM-së dhe partnerit të koalicionit të BDI-së, Ivanço Bozhinovski, vetëm shkurt na është përgjigjur se këshilltarët nuk janë konsultuar për festën dhe se ai personalisht nuk pajtohet me një manifestim të tillë dhe se LSDM Kërçovë do ta shprehë qëndrimin e saj pas kësaj. duke u koordinuar me Bordin Ekzekutiv.

Për festën e Deharit, Levica dhe Petar Bogojeski, kryetar i konceptit maqedonas, të cilët drejtpërdrejt i kanë bërë thirrje kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe ministrit Oliver Spasovski që të reagojnë ndaj këtij shovinizmi etnik.

“Dehari pranon se Maqedonia sot është nën sundimin etnik shqiptar, pa respektuar multietnicitetin apo ndoshta karakterin civil të vendit. Nuk është hera e parë që Kërçova apo qytete të tjera maqedonase pushtohen nga shovinistët, fashistët apo stalinistët shqiptarë. Ku është policia dhe a duhet të gjejnë flamur maqedonas në Kërçovë? Sipas cilit ligj funksionon Komuna e Kërçovës dhe Deharit? Çfarë masash mori shteti për mbrojtjen e rendit kushtetues dhe juridik të vendit? “A e di Dimitar Kovaçevski se çfarë po ndodh me të në vend, apo do të shkojë edhe në ceremoninë përkatëse për qeverinë shqiptare në Kërçovë”, reagon Bogojeski.

Dimitar Apasiev, lideri i së majtës, thirri kryeministrin Kovaçevski në Facebook.

Frikacaku Dimitar Kovaçevski hesht, ndërsa BDI Kërçovë trajtohet si territor i pushtuar dhe maqedonasit si qytetarë të dorës së dytë! Flamuj shqiptarë dhe mbishkrime në shqip me titullin '10 vjet sundimi shqiptar i Komunës së Kërçovës' dhe program me mësim historie 'Kërçova nën sundimin shqiptar'!? Dhe nuk duhet harruar se në vitin 2013 DPMNE-ja ia dha Kërçovën BDI-së që ta shkatërrojnë bashkëjetesën dhe qytetin”, ka shkruar Apasiev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës