FOTO | Ky është aktori që do të luajë Drazhen Petroviq në filmin për "Mozartin e basketbollit"

Foto: Instagram/Domagoj Nižić/EPA-EFE/ANTONIO BAT

Aktori i ri kroat Domagoj Nizic (25) do të luajë basketbollisti i vdekur para kohe Drazen Petrovic në filmin biografik të ardhshëm për "Mozartin e basketbollit".

Filmi do të drejtohet nga Danilo Sherbedzija, dhe i gjithë projekti do të realizohet me iniciativën e producentit Ljubo Zdzelarevic и Ivor Schieber.

“Me shumë besim, shpresë, dashuri dhe punë të përkushtuar do të përpiqem ta zbatoj personalitetin e tij në punën time, stërvitjen. Pra, shpresoj që do të mund ta përfaqësoj Drazen në aktrim”. Nizic tha për "RTL".

Domagoj Nižić / Foto: Instagram/Domagoj Nižić

Aktorja Zrinka Cvitesic do të interpretojë rolin e Biserka Petrovic, nëna e Drazen Petrovic.

Ndryshe, diferenca në gjatësi mes aktorit dhe basketbollistit të ndjerë është vetëm një centimetër. Dhe vetë Nižić merrej me sport, më saktë me volejboll.

“Ai është shembull për të gjithë të rinjtë – jo vetëm për sportistët, por edhe për të tjerët. Ai është shembull se si duhet jetuar jeta dhe se si me heqjen dorë vjen një përgjegjësi e madhe, me të cilën vjen bukuria e madhe. Mendoj se ai ua ka lënë të gjithëve atë bukuri. Është një trashëgimi me të cilën duhet të jetojmë të gjithë në të ardhmen”, përfundoi aktori.

Monumenti i Drazhen Petroviqit në Zagreb, Kroaci / Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Dražen Petrović ishte një basketbollist jugosllav dhe kroat, një nga basketbollistët më të mirë evropianë të të gjitha kohërave. Ai e filloi karrierën në KK Sibenka, më pas vazhdoi në KK Cibona dhe KK Real Madrid, me të cilët pati suksesin më të madh. Ai vazhdoi karrierën e tij në klubet e NBA Portland Trail Blazers dhe New Jersey Nets.

Me kombëtaren e Jugosllavisë fitoi medalje të bronztë dhe të argjendtë në Lojërat Olimpike Verore në vitin 1984 dhe 1988, ndërsa me kombëtaren e Kroacisë fitoi medalje të argjendtë në vitin 1992. Në vitin 1985 mori çmimin "Distinktivi i Artë" i Revista “Sport”, çmim për sportistin më të mirë të RSFJ-së së atëhershme.

Petroviq humbi jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Gjermani më 7 qershor 1993.

VIDEO | Tri dekada pa “Mozartin” e basketbollit, sot bota humbi të madhin Drazhen Petroviq

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës