FOTO: Osmani e quajti Macron "kryeministër i Francës"

Foto: print screen

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani thirri presidentin francez në një postim në Facebook sonte Emmanuel Macron “kryeministri i Francës”, duke njoftuar për takimet në kuadër të forumit global të sigurisë “GlobSec” në Bratislavë.

Postimi u korrigjua më vonë.

Foto: print screen

Franca ka një sistem politik presidencial, në të cilin kreu i shtetit është gjithashtu kreu i qeverisë, ndërsa kreu formal i Këshillit të Ministrave, kabineti, ka më pak kompetenca dhe më pak pushtet politik.

Ajo është kryeministre e Francës Elizabeth Bourne, të cilin Macron e emëroi në këtë post vitin e kaluar.

Kryeministrja franceze Elizabeth Bourne / foto: Wikimedia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës