FOTO | Nikola Micevski me "Epokën e Re" argëtoi Filarmoninë: Koncerti Botëror në terren

Foto: Vangel Tanurovski

Kompozitori Nikolla Micevski e karakterizon muzikën e tij si mbarëbotërore, një përzierje e disa zhanreve. Ai dha një koncert kaq të klasit botëror dhe të pasur të martën në Filarmonia.

I pavëmendshëm, gjithmonë në prapavijë, dhe me shumë meritë për shumë projekte të mëparshme të suksesshme si dy albumet “Maqedonase” e Karolina Goçevës, rimakët e “Next Time”, kësaj here Micevski na solli muzikën që i del nga shpirti.

Foto: Vangel Tanurovski

Albumi "Epoka e Re", të cilën e promovoi mbrëmë në skenë së bashku me muzikantë të shquar, është vërtetë muzikë botërore.

"Ka pak muzikë rock, pop, etnike, filmike, secili prej jush mund të gjejë diçka që do t'ju pëlqejë dhe t'i përmbahet," tha Nikola në koncert. “Faleminderit Avalon Productions për realizimin e një prej ëndrrave të mia më të mëdha”.

Foto: Vangel Tanurovski

Për ta bërë atmosferën edhe më të fuqishme, grupi, seksioni i harqeve në krye me violinistin Vladimir Krstev, kori i bitolave ​​gazmore, vokali i atraktives Polina Taseva, saksofonisti Petar Hristov, Damir Imeri në trombon dhe të gjithë ata që bënë. duket sikur ishte një ditë e bukur në skenë dhe film i lumtur.

Foto: Vangel Tanurovski

Disa nga temat e Nikollës tashmë janë të njohura për publikun, si ajo e pasur "epoka e Novës", "Impulsi", emocioni "Rrethi", dhe sigurisht "Koha", një nga kompozimet më të përshëndetura me entuziazëm nga publiku, në të cilën i ftuar është kitaristi Damjan Pejchinoski.

Foto: Vangel Tanurovski

Në audiencë ka qenë edhe Karolina Goçeva, e cila ka përkrahur shoqen e saj nga Manastiri dhe bashkëpunëtor shumëvjeçar në koncertet e mëparshme në Veles dhe Manastir. Nikolla me muzikantët luajti edhe një këngë të saj, bukuroshen “Da e son” nga albumi “Maqedonase 2”. Micevski falënderoi edhe vëllezërit Stefan dhe Martin nga “Next Time”, si dhe gruan dhe vajzat e tij të cilat kur ishin më të vogla thanë: “Babi bëri një shfaqje të bukur”. Në audiencë ishin edhe Lambe Alabakovski, Susana Turunjieva, anëtarë të grupit "Maestro".

Foto: Vangel Tanurovski

Koncerte të tilla cilësore meritojnë të përsëriten dhe Nikolla Micevski është shembull klasik se çdo gjë ka sukses kur punon me dashuri dhe këtë e dëshmoi publiku, i cili kërkoi një bis dhe kërceu në fund të koncertit.

Foto: Vangel Tanurovski

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës