FOTO | Asnjëherë nuk është vonë për dashuri: 100-vjeçari martohet me partneren e tij 102-vjeçare, të cilën e takoi në një shtëpi pleqsh

Foto: Facebook/Sarah Sicherman

Amerikanët Berni Litman (100) dhe Marjorie Fitterman (102) nga Filadelfia janë dëshmi se nuk është kurrë vonë për të nisur një histori të re dashurie. Ky çift i lezetshëm ka qenë në një lidhje romantike për gati dhjetë vjet dhe janë takuar në një shtëpi pleqsh. Një dekadë më vonë, më 19 maj, ata thanë "Unë bëj" fatale në shtëpi, në të njëjtin vend ku u takuan, raportoi New York Post.

Prifti hebre Adam Wahlberg Drejtoi dasmën dhe vuri në dukje se Littman dhe Fitterman, si çift, janë të ndryshëm nga të gjithë çiftet e tjera me të cilat ai është martuar së fundmi.

“Shumica e çifteve me të cilat jam martuar së fundmi i kam takuar në aplikacionet e takimeve. Unë me të vërtetë preferoj mënyrat e vjetra të takimit. Për shembull, jetoni në të njëjtën ndërtesë, përplaseni me njëri-tjetrin dhe lind dashuria”, tha prifti gjatë ceremonisë martesore.

Foto: Facebook/Sarah Sicherman

Mbesa e Littman, Sarah Sicherman, zbuloi për Fox News se gjyshi i saj dhe e dashura e tij filluan të takoheshin dhjetë vjet më parë.

Ata gjetën përsëri dashurinë në vitet e mëvonshme, pasi kishin humbur më parë partnerët e tyre afatgjatë.

"Ne të gjithë ishim të kënaqur që ai gjeti dikë me të cilin të bënte aktivitete dhe të kalonte kohë," tha ajo.

Foto: Facebook/Sarah Sicherman

Marrëdhënia e tyre vazhdoi të rritet me kalimin e viteve, tha Sicherman. Ajo tha se të dy ishin "shumë të lumtur që kishin gjetur njëri-tjetrin dhe ishin mbështetës për njëri-tjetrin, veçanërisht gjatë pandemisë".

Duke pasur parasysh moshën e tyre të shtyrë, shumica e familjes së Littman nuk menduan se ai do të dëshironte të martohej përsëri. Littman ishte i martuar për 65 vjet me gruan e tij të ndjerë, Bernice; së bashku patën dy fëmijë, katër nipër e mbesa dhe nëntë stërnipër.

“Vendimi për t'i marrë ato ishte një surprizë e vërtetë për ne. "Ne menduam se ata do t'i kalonin ditët e tyre si më parë - në status quo," tha mbesa e Littman.

Foto: Facebook/Sarah Sicherman

Gjatë dasmës, Rev. Wahlberg theksoi se nuk duhet të japë këshillat e zakonshme që u jep të sapomartuarve, duke thënë se të dy kanë grumbulluar tashmë përvojë dhe mençuri, dhe qëndrimet, ndjenjat dhe mendimet e tyre janë formuluar mjaft mirë në këtë pikë.

 "Kjo nuk do të thotë që ju nuk do të vazhdoni të mësoni dhe të rriteni si njerëz," tha ai.

“Nuk e di nëse e kishit imagjinuar ndonjëherë se do të gjenit përsëri dashurinë pasi Maurice të largohej nga kjo botë”, i tha prifti Fitterman, duke iu referuar bashkëshortit të saj prej shumë vitesh, i cili vdiq në vitin 1999. “Por më pas Bernie erdhi dhe ti kuptove se dikush tepër i veçantë kishte ardhur në jetën tënde”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës