FOTO+VIDEO | Stuhia në Dellçevë la shkatërrime: rrugë të gëlltitura dhe të gërmuara, automjete nën ujë, plantacione të shkatërruara

Foto: Facebook

Në stuhinë në Dellçevë, siç raportojnë mediat lokale, më së shumti ka pësuar Milkovobërda, ku qytetarët kanë bërë thirrje për përmbytje të objekteve.

Fotot dhe videot tregojnë për stuhinë e tmerrshme që përfshiu rrugë dhe automjete.

Foto: Facebook

Për stuhinë ka informuar edhe QKM.

“Nga ora 16:30 deri në ora 18:20 qyteti i Dellçevës është goditur nga një stuhi e madhe (shi dhe breshër), ku janë përmbytur më shumë se 60 objekte në lagjen Prolet, rruga Industriska. TPPE Dellçevë dhe JPKD Bregalnica janë në terren me gjithë ekipin e tyre dhe po nxjerrin ujë nga objektet e përmbytura. Një pjesë më e madhe e qytetit është pa furnizim me energji elektrike”, thonë nga QKM.

Është shkatërruar edhe një pjesë e rrugës “Vera Joçiq”. Në disa zona të populluara të qytetit, makinat janë nën ujë.

Veturat nuk mund të lëvizin në një pjesë të rrugëve në Dellçevë dhe komunikacioni atje është në ndalesë.

Stuhitë e breshërit që kishin përmasat e lajthive kanë shkaktuar dëme në një pjesë të kulturave të hershme të kopshtit dhe në një pjesë të plantacioneve frutore.

Komuna e Dellçevës ka apeluar deri te qytetarët që të lajmërojnë dëmet e mundshme, ndërsa nga aty kanë njoftuar shtesë për dëmet fillestare të shkaktuara nga stuhia.

VIDEO: Një stuhi e madhe me reshje të dendura shiu dhe breshër goditi Dellçevën, përmbyten dhjetëra objekte

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës