FOTO | Pamje mahnitëse: Aurora në qiell mahniti banorët e Gjermanisë

Foto: Markus Hibbeler / AFP / Profimedia

Aurora borealis është një nga fenomenet më të mahnitshme natyrore, që paraqet një pamje të bukur për të gjithë ata që e kanë parë ndonjëherë.

Natën mes të dielës dhe të hënës, banorët e Gjermanisë veriore patën mundësinë të shijojnë këtë fenomen joreal në qiell, i cili u ndriçua me ngjyra të ndryshme – jeshile, vjollcë, e verdhë dhe e kuqe.

Disa ditë më parë, kishte një fenomen të ngjashëm në qiell mbi shtetin Saksoni-Anhalt.

Foto: Krauthöfer / imago stock&people / Profimedia

Edhe banorët e Gjermanisë patën mundësinë të vëzhgojnë aurora borealis në prill të këtij viti. Instituti për Fizikën Diellore të Qendrës Gjermane të Hapësirës Ajrore (DLR) shpjegoi se pamja e aurorës nuk është veçanërisht e pazakontë.

Gjegjësisht, afërsisht çdo 11 vjet, fazat e aktivitetit diellor të dobët dhe të fortë alternojnë në ciklin diellor dhe aktualisht po afrohet maksimumi i aktivitetit diellor. Kulmi i ardhshëm pritet në vitin 2025, dhe statistikisht, pranvera dhe vjeshta janë stinët më të mira për aurora borealis.


Ndryshe, aurora borealis, e njohur edhe si aurora, është një fenomen natyror i dritës në qiell, veçanërisht në rajonet polare, i shkaktuar nga përplasja e grimcave të ngarkuara nën ndikimin e fushës magnetike të Tokës. Aurora borealis zakonisht vërehet gjatë natës dhe ndodh në jonosferë. Njihet gjithashtu si aurora borealis ose kolektivisht, aurora borealis. Këto dukuri janë zakonisht të dukshme midis 60 dhe 72 gradë gjerësi veriore dhe jugore, duke i vendosur kështu brenda Poleve të Veriut dhe Jugut. Aurorat ndodhin më thellë në rajonet polare, por ato janë të rralla dhe shpesh të padukshme me sy të lirë.

Në Polin e Veriut ky efekt njihet si "aurora borealis" (ose dritat veriore), të emërtuar nga Aurora, perëndeshë romake e agimit dhe emri i lashtë grek për erën e veriut, Boreus. Aurora pranë fushës magnetike mund të shihet lart mbi Tokë, por e parë nga një distancë më e madhe, ajo ndriçon horizontin verior me një shkëlqim të gjelbër ose ndonjëherë me një ngjyrë të kuqe të zbehtë, duke e bërë të duket sikur Dielli po lind nga një gjë e pazakontë. drejtimin. Kjo dritë zakonisht ndodh gjatë ekuinokseve. Gjatë historisë i janë dhënë shumë emra. Cree (indigjenët në Amerikë) e quajtën këtë fenomen "vallja e shpirtrave". Në Evropë, gjatë Mesjetës, aurora borealis besohej të ishte një shenjë nga Zoti.

Homologu i tij jugor, aurora australis (ose drita jugore), ka veti të ngjashme dhe është i dukshëm në gjerësinë gjeografike jugore të Antarktidës, Amerikës së Jugut dhe Australisë.

FOTO | Aurora borealis shkëlqeu nëpër qiell në Britani dhe Irlandë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës