FOTO | NASA ka publikuar imazhe të reja magjepsëse të Hënës

Foto: Ekrani i printimit / Twitter

Pas disa përpjekjeve të dështuara, НАСА më 16 nëntor, ajo nisi megaroketin e saj në Hena, nga Kepi Canaveral në Florida, SHBA.


Zyrtarët e NASA-s thonë se ekipet e misionit Artemis 1 janë të impresionuar me sjelljen e anijes Orion në rrugën e saj drejt orbitës hënore dhe janë të kënaqur me imazhet nga hapësira, raporton Space.com.


Anija kozmike Orion shpejt arriti në orbitën e Tokës, më pas 87 minuta pas nisjes ajo kreu një të ashtuquajtur injeksion transhënor për të lëvizur drejt Hënës. Dhjetë ditë pas nisjes, anija kozmike Orion hyri në orbitën hënore.

Foto: Printscreen/Twitter/NASA

Anija kozmike Orion thyen rekordin e vendosur nga Apollo 13

Video e ditës