FOTO | Aeroporti më i pazakontë në botë me një pistë që zhduket dy herë në ditë

Foto: Atlas Photo Archive/Jonathan Mitchell / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Ndoshta aeroporti më i pazakontë në botë ndodhet në ishullin Barra në Skoci dhe është i vetmi vend në botë ku një fluturim komercial ulet në një plazh. "Punkuffer".

Sigurisht, nuk do të fluturoni me një Airbus, por me një avion të vogël, të projektuar posaçërisht që mund të ulet në rërë. Dhe sigurisht, vetëm nëse është baticë e lartë.

Vetë orari i fluturimeve, i cili varet nga batica, e bën këtë aeroport një pije të pazakontë në udhëtimet ajrore, në një kuptim romantik, dhe përvoja unike e rënies fjalë për fjalë nga qielli në peizazhin spektakolar skocez duhet të jetë e mahnitshme.

Linja e trafikut

Avioni i parë u ul në rërën e gjirit të gjerë e të cekët Traig Mor në majën veriore të ishullit Barra në qershor 1936. Sot, është një nga lokacionet më të ngarkuara të Aeroportit Highlands and Islands Ltd., me numrin e pasagjerëve në vit që i kalon 14 mijë.

Aeroporti Barra ka dy fluturime hyrëse nga Glasgow dhe dy fluturime për në Glasgow çdo ditë. Ka një rëndësi të madhe për banorët e këtij ishulli të largët, por edhe për rritjen e numrit të turistëve që vijnë për të admiruar natyrën e tij.

Pista nën det - dy herë në ditë

Aeroporti Bara ndodhet në 1,5 metra mbi nivelin e detit. Ka tre pista të shkurtra të shënuara me shtylla druri dhe të shtrira në një trekëndësh, në mënyrë që të mund të ulet gjithmonë në drejtim të erës. Suksesi i uljes së vështirë në rërë nuk varet vetëm nga piloti, ndaj dy herë në ditë stafi mbledh mbeturinat e bartura nga batica nga plazhi dhe kujdeset për pastërtinë e pistave.

Në fund të fundit, ky është i vetmi plazh në botë ku një kështjellë rëre mund të shkaktojë një përplasje avioni. Edhe pse aeroporti nuk është i licencuar për fluturime natën, fluturimet emergjente mund të ngrihen edhe pas errësirës falë automjeteve speciale që ndriçojnë pistën dhe shiritat reflektues në plazh.

Afati kohor është një shenjë

Kur aeroporti është i mbyllur dhe nuk ka fluturime, plazhi është një plazh i rregullt publik dhe një vend për rekreacion, shëtitje qensh, grumbullim predhash dhe surfim, dhe pistat e avionëve bëhen një shëtitore, e njohur si për vendasit ashtu edhe për turistët.

E vetmja gjë që është e rëndësishme dhe që kërkohet zyrtarisht nga të gjithë vizitorët, është të ndjekin pozicionin e gliderit që njofton fluturimin dhe rrezikun në plazh: krahu i poshtëm do të thotë që qielli është i pastër, dhe ai i sipërm do të thotë ik. , aeroporti eshte ne funksion.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës