FOTO | Më në fund u diplomua "Studenti më i ngadalshëm" në botë: 71 vjeç, pas 54 vitesh regjistrim

Foto: Printscreen/ Instagram/ BBC

Pas më shumë se pesë dekada pas fillimit të studimeve, Arthur Ross (71) më në fund doli në skenën e Universiteti i Kolumbisë Britanike (UBC) të enjten për të marrë të tijën Bachelor i Arteve, shkruan BBC.

Arthur Ross tha se ai ndoshta ishte "Studenti më i ngadalshëm" në Universitetin e Vankuverit.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga BBC News (@bbcnews)


Ross mund të jetë gjithashtu studenti më i ngadalshëm në botë. Ai kishte nevojë për ta saktësisht 54 vjet për të përfunduar diplomën e tij - dy vjet më shumë se mbajtësi i rekordeve Guinness, Robert F. P. Cronin, i cili filloi studimet pasuniversitare për biologji në Universitetin Princeton në 1948 dhe u diplomua në 2000

Por Ross tha se nuk po nxiton për të fituar titullin e rekordit botëror. Shpërblimi i vërtetë, tha ai, ishte njohuria që mundi të fitonte përmes orëve.

"Unë thjesht doja të mësoja sepse isha kurioz," tha Ross për BBC këtë javë. Kjo dëshirë për të mësuar, tha ai, është ajo që e frymëzoi të përfundonte diplomën pas gjithë këtyre viteve.

Kur Arthur Ross u regjistrua për herë të parë në Universitetin e 1969, Kopsht sapo e “zbarkuan”. njeriu i parë mbi Hena и Beatles po përgatiteshin të publikonin albumin e tyre të rëndësishëm Rruga abbey.

Ai sapo kishte mbaruar shkollën e mesme atëherë, tha ai, dhe nuk ishte "i fokusuar në ndonjë gjë të veçantë". Ross iu bashkua klubit teatror të kampusit, ku zbuloi një pasion për aktrimin.

Pas vetëm dy vjetësh në Universitet, Ross vendosi të ndryshonte kursin dhe të transferohej në Montreal, ku filloi të studionte Shkolla e Teatrit Kombëtar.

Aty i kreu studimet duke marrë një certifikatë arritjeje. Por Ross tha se shpejt e kuptoi këtë ai nuk dëshiron që aktrimi të bëhet karriera e tij.

"Vendosa, 'epo, ndoshta duhet të shkoj në shkollën juridike dhe të bëhem avokat', si mjeti i fundit për këdo që nuk mund ta kuptojë plotësisht se çfarë duan të bëjnë," tha ai.

Arthur Ross ai u regjistrua fillimisht në Universiteti i Kolumbisë Britanike në 1969. Ross u kthye në UBK për të përfunduar një vit shtesë të shkollimit, gjithsej tri vite të nevojshme për të aplikuar në shkollën juridike. Ai u pranua në Fakulteti i Drejtësisë i Universitetit të Torontos, ku ka fituar me profesioni doktor i drejtësisë.

Ai vazhdoi të kishte një të pasur karrierë juridike 35 vjet, tha ai, përpara se të tërhiqej 2016

Pastaj Ross vendosi se ndoshta ishte koha për të përfunduar atë që kishte filluar më parë pesë dekada.

“Gjithmonë në mendjen time ishte se, “oh, ndoshta një ditë do të kthehesh në universitet dhe do të fillosh të punosh për atë diplomë”.

Ross eci vetë, duke ndjekur një kurs në një kohë deri në diplomimin e tij.

Ai vendosi t'i përqendronte studimet e tij në histori, i frymëzuar për të mësuar më shumë rreth Luftës së Parë Botërore pasi shikoi operën gjermane Electra të vitit 1909.

“Është humbje të mos përfitosh nga rasti për të studiuar diçka, ndonjë gjë që të intereson”, tha ai. “Këtu u paraqit mundësia dhe e shijova.


Disa gjera ndryshoi kur Arthur Ross u kthye në British Columbia pas gjithë këtyre viteve. Së pari, kampusi u zgjerua në madhësi dhe shkollimi i tij ishte falas tani që ai është një i moshuar në pension.

Teknologjia është zhvilluar gjithashtu me hapa të mëdhenj, duke e lejuar atë – si shumica e studentëve gjatë pandemisë Covid-19 – të kryejë disa nga klasat e tij në internet.

Ross tha se përvoja e la atë të mahnitur nga fakulteti i arritur i UBK-së, si dhe nga kolegët e tij studentë që arritën t'i mbajnë studimet e tyre pavarësisht vështirësive dhe ndërprerjeve të shkaktuara nga pandemia.

“Ata duhet të kenë humbur diçka në atë moment, por ishte një pjesë e karakterit të tyre që thoshte, “OK, ne thjesht do të duhet ta bëjmë këtë në një mënyrë tjetër”. "Unë jam jashtëzakonisht i impresionuar me atë që ata kanë bërë," tha Ross.

Pas gjashtë vitesh punë në diplomimin e tij, Ross tha se ishte i emocionuar për të ecur nëpër skenë dhe për të përkujtuar arritjen e tij.

“Isha fare diplomimi dhe diplomimi i fëmijëve të mi”, tha ai. Tani, është radha e familjes së tij për ta festuar.

Foto: Printskrin/Universiteti i Kolumbisë Britanike (UBC)

Sa për atë që do të ndodhë më pas, Ross tha se nuk është në nxitim.

“Vajza ime thotë se duhet të shkoj vërtet dhe të marr një master diku”, por ai tha se do të priste dhe do të shihte. "Jam i kënaqur që kam arritur deri këtu."

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës