FOTO | Ikona e modës: Amal Clooney duket perfekte në tapetin e kuq në Nju Jork

Amal dhe George Clooney në Albi Awards / Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve çmimet albie, Amal Clooney “Vëdhi” vëmendjen e të pranishmëve duke u shfaqur me bashkëshortin e saj, aktorin e njohur hollivudian George Clooney. E veshur me një fustan të bardhë Versace, juristja dëshmoi edhe një herë se është një ikonë e vërtetë e modës.

George dhe Amal Clooney ishin të ftuar nderi në çmimin e dytë vjetor Albee në Bibliotekën Publike të Nju Jorkut, një ngjarje ku morën pjesë emra të famshëm nga bota e drejtësisë dhe kulturës.

Amal dhe George Clooney / Foto: EPA-EFE/Eduardo Munoz Alvarez

Çmimet jepen në kuadër të Fondacionit Clooney për Drejtësi. Fituesit e çmimeve janë persona që thuhet se janë “mbrojtës të guximshëm të drejtësisë”, të cilët janë të ekspozuar ndaj një rreziku të madh për shkak të profesionit që ushtrojnë.

Çmimet janë emëruar sipas gjyqtarit Albie Sachs, i cili ishte një jurist i njohur ndërkombëtarisht nga Afrika e Jugut. Një periudhë të jetës e kaloi në burg dhe një pjesë të jetës së tij në mërgim për shkak të veprimtarisë së tij kundër regjimit të aparteidit, pra kundër politikës së diskriminimit racor dhe ndarjes së popullsisë në baza racore.

Amal Clooney / Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL
George Clooney, Donatella Versace dhe Amal Clooney / Foto: EPA-EFE/Eduardo Munoz Alvarez
George dhe Amal Clooney, së bashku me të nominuarit për çmimet "Albi" / Foto: EPA-EFE/Eduardo Munoz Alvarez

FOTO | Të gjithë sytë te avokati: Amal Clooney solli gjithë glamurin në Venecia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës