FOTO | Fundjava e modës Shkup: Elegancë pa kohë, qëndrueshmëri dhe modë progresive

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Mbrëmë Shkupi shënoi fillimin e manifestimit kult Fundjava e modës Shkup (FWSK), duke shënuar edhe një herë ardhjen e vjeshtës me edicionin e saj të 27-të që i kapërcen kufijtë tradicionalë të modës.

Nga data 28 deri më 30 shtator, ky event sjell një erë të re në kompleksin Urban Garden në Aeroportin e Shkupit, duke e shndërruar atë në një qendër pulsuese të modës dhe inovacionit me ligjërim të menduar.

Ky botim i Fundjava e modës Shkup (FWSK) vazhdon të nxjerrë në pah qëndrueshmërinë, një temë që organizatorët e kanë mbrojtur për një kohë të gjatë, duke theksuar "rolin e komunitetit në dizajnin dhe modën e ndërgjegjshme".

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Megjithatë, ngjarja shkon përtej shfaqjeve të thjeshta të koleksioneve të fundit të sezonit nga stilistë në zhvillim. Është një grup i kuruar me kujdes punëtorish, instalimesh arti, shfaqje filmash dhe dialogësh të thellë, të gjitha të thurura me përpikëri rreth temës jetike të modës së qëndrueshme.

Ai filloi natën e parë Anika Iloska e cila shënoi debutimin e saj me "E përhershme" dhe koleksioni "Kapsula 03". Krijimet e Iloskës vallëzonin mes elegancës së përjetshme dhe stilit bashkëkohor.

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Modelet e saj, duke i bërë jehonë qëndrueshmërisë, lanë gjurmë delikate të vizionit të saj unik, duke shfaqur një ekuilibër delikat midis rrjedhshmërisë dhe strukturës. "E përhershme", siç sugjeron emri, simbolizon qëndrueshmërinë dhe evolucionin e vazhdueshëm, duke përmbledhur udhëtimin transformues të modës përmes thjerrëzave të eko-ndërgjegjes.

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Dyshja e motrave të dizajnit, Edita dhe Blerina Deda, bënë një hyrje mbresëlënëse në fillimin e Javës së Modës në Shkup (FWSK) me prezantimin e markës së tyre. "CRIUS" dhe koleksioni i tyre debutues "7 mëkatet vdekjeprurëse".

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Koleksioni rezononte me shprehje të gjalla dhe dizajne inovative. Çdo pjesë ilustron historinë e vet, përmes teksturave të ngjashme dhe paletave eklektike. "CRIUS" shënon shkrirjen e krijimtarisë dinamike dhe modës progresive, duke manifestuar thelbin e qëndrueshmërisë.

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Natën e parë ka pasur edhe një prezantim Vera Angelako me "Vishni festën" nga marka Veshje feste PINC. Koleksioni i Angelakos rezonoi me gëzim të pakufi dhe energji të gjallë, duke e shndërruar pistën në një platformë dinamike të festimit të stilit. Modelet e saj pasqyronin angazhimin e saj ndaj modës së qëndrueshme, duke mishëruar frymën e festimeve të ndërgjegjshme.

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo
Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Radmila Georgieva shfaqi koleksionin e tij "Liria", duke afirmuar Universitetin Evropian në Shkup. Modelet e Georgieva pasqyronin një sintezë harmonike të thjeshtësisë dhe inovacionit, duke mishëruar lirinë dhe rrjedhshmërinë e natyrshme në modë. Koleksioni "Liria" do të jetë padyshim një kujtesë e fuqisë transformuese të modës.

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo
Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Dita e parë e fundjavës së modës Shkup u mbyll Aleksandra Mitkovska me koleksionin e tij "VIBRAZIONI DESIGN". Mitkovska kombinon thjeshtësinë me avangardën, duke kanalizuar aftësinë e saj për të krijuar narrativa përmes dizajneve të saj. Koleksioni "VIBRAZIONI DESIGN" është një lojë teksturash, paletash dhe siluetash, ku çdo pjesë është një përzierje e thjeshtësisë estetike dhe një koncepti të qëndrueshëm, i cili konfirmon në mënyrë të përsosur frymën e FWSK.

Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo
Foto: Fashion Weekend Shkup / Promo

Fundjava e modës Shkupi do të ketë edhe një showroom treditor në të cilin do të prezantohen koleksionet më të fundit të stilistëve të njohur:

– Mirjana Josifoska, e njohur për kapelet e saj të qëndrueshme të bëra nga materiale etike, të ricikluara dhe natyrore.
- Piktorja akademike Ljubica M. Solak me koleksionin "ANABASIS", duke vënë në pah lartësimin e modës përmes artit.
– Magdalena Tanevska, një stilist i qëndrueshëm i modës i përkushtuar për të kontribuar në një mënyrë më të qëndrueshme të jetesës dhe punës do të prezantojë markën e tij të re NOT COL

Për më tepër, Aleksandar Tema, një stilist me shumë talent nga Novi Sadi, Serbi, do të shfaqë dizajnet dhe krijimet e tij unike.

Nga programi i plotë i publikuar nga organizatori, mund të konstatohet se Fashion Weekend Skopje (FWSK) është një projekt i shumëanshëm. Ajo përpiqet të edukojë, frymëzojë dhe fuqizojë komunitetin drejt një të ardhmeje të qëndrueshme, duke njohur rolin thelbësor që industria e modës luan në ekologjinë globale. Është një thirrje e qartë për veprim, një kujtesë për dizajnerët dhe konsumatorët për ndikimin e rëndësishëm që ata kanë në formësimin e së ardhmes, duke vendosur një ekuilibër midis modës verbuese dhe përgjegjësisë mjedisore.

Sot, në ditën e dytë të FWSK, është planifikuar një punëtori me titull "Ridizajnimi" nga "SIEC i garderobé". Pjesëmarrësit do të zbulojnë artin e qëndisjes, duke i shndërruar rrobat e vjetra në kryevepra unike. Në mbrëmje pritet prezantimi i modës 3D i disenjatores Emilia Slavkova dhe koleksionit të saj “SMILJANA”, krijuar me softuerin “Style 3D”.

Dizajnerja Silvia Mihajlovska nga studio e modës “Alshar” dhe brendi “Kali Rose” do të prezantojnë koleksionet e tyre “Fusion”. Dhe mbrëmja e dytë përfundon me shfaqjen e filmit dokumentar "Fashion Reimagined", i cili tregon rrugëtimin e stilistes Amy Powney në kërkimin e saj për një modë të qëndrueshme, një shfaqje e mbështetur nga TASKFORCE.

Në ditën e tretë është paraparë debat me temën “Roli i komunitetit në dizajnin e ndërgjegjshëm”, të cilin do ta moderoj Ljubica Angelkova, ndërsa i ftuar është artisti i shquar Nikolla Uzunovski. Fundjava e modës Shkup do të prezantojë edhe koleksionet e studentëve të dizajnit të modës nga shkolla SKALA ("Jolev dhe Arte"), të mbështetur nga Fondacioni Bojinovski.

Është planifikuar sfilata e modës “Deadstock Generated” nga Hana Zeca, themeluese dhe dizajnere e “Fight or Flight Studio”. Dhe së fundi, edicionin vjeshtor të Fashion Weekend Skopje 2023/24 do ta mbyllë Amra Ismani me markën e saj "AЯMMA" dhe koleksionin "Toga Pula II".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës