FOTO | Marilyn Monroe dhe Joe DiMaggio: Dashuria që i përshtatet Hollivudit

Marilyn Monroe dhe Joe DiMaggio / Foto: Profimedia

Në vitet pesëdhjetë të shekullit të kaluar, dashuria pasionante mes Joe DiMaggio dhe ylli bjond Marilyn Monroe (lindur në këtë ditë në vitin 1926), madje edhe kur flaka dinte të shuhej, lojtari i bejsbollit e ka dashur këtë joshëse me të njëjtin zjarr deri në fund të jetës së tij.

Ajo ishte një yll legjendar i kinemasë amerikane, idhulli magjepsës i brezave, popullariteti i së cilës dukej se zgjati përgjithmonë. Ai ishte një nga lojtarët më të famshëm dhe më të mëdhenj të bejsbollit në historinë e SHBA. Historia e tyre e dashurisë ishte pasionante, por edhe tragjike.

U raportua se Joe DiMaggio e donte Marilyn Monroe si asnjë burrë tjetër në jetën e saj.

Dashuri me shikim të parë, e denjë për Hollywood

Joe DiMaggio pati një karrierë të lakmueshme bejsbolli dhe si lojtar i famshëm i Yankees nga Nju Jorku, nga viti 1936 deri në 1951, ai fitoi nëntë herë Serinë Botërore dhe tri herë çmimin Lojtari i Vitit në Ligën Amerikane. Rekordi i tij i famshëm është fitimi i 56 ndeshjeve me të paktën një gol, që është një sukses i vërtetë në këtë sport. Pas një sezoni të shkëlqyer dhe disa lëndimeve, ai doli në pension në vitin 1951 në moshën 36-vjeçare.

Marilyn Monroe ishte 25 vjeç në atë kohë dhe kishte disa role, por karriera e saj nuk kishte ardhur ende. Suksesi vjen pas pozimit gjysmë të zhveshur për një kalendar, kur të gjithë sytë ishin te kjo bionde sensuale. Në prill të vitit 1952, ajo u shfaq në kopertinën e revistës Life, me titull "Biseda në Hollywood".

Në atë kohë, DiMaggio hasi në një foto të Monroe duke simuluar një lëvizje bejsbolli dhe në një moment ai ra në dashuri me të dhe donte ta takonte. Ai e caktoi me sukses takimin falë mikut të përbashkët David March. Edhe pse ajo nuk kishte dëgjuar kurrë për të; Monroe e pranoi takimin. Ata kanë darkuar së bashku në restorantin Villa Nora në Los Angeles. Mes tyre u zhvillua menjëherë kimia dhe u zbulua se ata kishin pika të përbashkëta. Të dy ishin shumë të turpshëm, por dashuria kishte ndodhur tashmë. Ishte fillimi i një historie të vërtetë dashurie në të cilën dy të dashuruar nuk e lanë kurrë njëri-tjetrin. Në vitet e mëvonshme, kur Monroe bëri filmat e saj më të famshëm "Burrat preferojnë bjondet" dhe "Si të martohesh me një milioner" në 1953.

Foto: Profimedia

Joe DiMaggio u bë komentator i lojërave të bejsbollit në Nju Jork, por rregullisht udhëtonte në Los Angeles dhe kthehej për të parë bukurinë e tij. Më pas, Marilyn nuk i ndjek të gjitha zhvillimet shoqërore dhe është larg të qenit “mbushur”. Zakonisht ishte me të dashurin e saj për darkë ose peshkim. Pas dy vitesh lidhje të qëndrueshme dhe magjepsëse, çifti vendosi të martohej, por fatkeqësisht pati pengesa në rrugën e dashurisë së përjetshme. Domethënë, Dimaggio ishte i martuar me ish-gruan e tij dhe kjo nuk mund të anulohej në kishë. Edhe pse Kisha Katolike e kërcënoi atë me shkishërim nëse rimartohej, DiMaggio e injoroi atë dhe tha se "më mirë do të shkonte në ferr sesa të hiqte dorë nga Parajsa e tij".

Megjithatë, çifti u martua në vitin 1954 para mediave amerikane dhe gjykatësit Charles Perry. Të gjithë e morën vesh për ceremoninë sekrete dhe fansat mezi prisnin të shihnin të porsamartuarit.

Dasma e bëri Marilyn të lumtur deri në fund dhe ajo tha: "Çfarë do të thotë Joe për mua në jetë?" E dua me gjithë zemër. “E dija që do të ishte e njëjta gjë në martesë”. Çifti e kaloi muajin e mjaltit në Japoni dhe aktorja ndaloi xhirimet vetëm për t'iu përkushtuar ujërave të ëmbël të martesës.

Veshja e sherrit

Sidoqoftë, popullariteti i Marilyn u rrit në mënyrë eksponenciale. Kudo që ajo shfaqej, gazetarët dhe fansat pushtuan vëmendjen e saj, donin të flisnin me të dhe Joe DiMaggio ishte në qoshe, i ndrydhur nga atmosfera e gruas së tij. Ish-atletja e ka shumë të vështirë ta pranojë famën e saj. Imazhi i një “seksi simboli” që rrotullohej rreth saj ishte shumë për të. Ai fillon të bëhet me dhimbje xheloz, duke krijuar kështu tension rreth aktores e cila gradualisht bie në depresion. Kjo e zemëron më tej Dimaggio-n.

Dallimi përfundimtar midis të dyve kristalizoi skenën mitike nga karriera e Marilyn Monroe. Kur aktorja xhiron filmin “Seven Years of Fidelity”, filmin e Billy Wilder, xhirimi i kultit ndodh kur fustani i bardhë ngrihet mbi hekurat nga i cili “fryn” ajri. Sekuenca u filmua jashtë në rrugët e Nju Jorkut, përballë një sërë fansash që bërtisnin, gazetarëve histerikë dhe dëshmitarëve të shumtë që "kapën momentin" drejtpërdrejt. Kjo skenë u bë e famshme botërore dhe shpesh e imituar. Joe DiMaggio ishte aty dhe ky moment e acaroi edhe më shumë.

Tre javë më vonë, Marilyn njofton divorcin e saj në një konferencë shtypi. Ajo fajësoi karrierën e tyre për dështimin dhe u largua nga konferenca me lot. Martesa përfundon zyrtarisht pas 274 ditësh.

Foto: photo-fox / Alamy / Alamy / Profimedia

Dashuria që duroi kohët e vështira

Fundi i martesës nuk ishte fundi i dashurisë së Monroe dhe DiMaggio. Ata ishin të afërt, ndaj qëndronin në kontakt të vazhdueshëm. Megjithatë, pavarësisht se e shoqëruan në premierën e "Shtatë vjet besnikëri", rilindja erdhi shumë shpejt - ata u grindën përsëri dhe nuk folën për muaj të tërë. Aktorja u martua për herë të dytë në vitin 1956 me dramaturgun Arthur Miller, por edhe ajo martesë përfundoi me divorc, në vitin 1961. Ishte një kohë e vështirë për Monroe, e cila pati disa aborte dhe dështime në film. Pas gjithë atyre momenteve të dhimbshme, ajo është rikthyer në jetë nga ish-bashkëshorti i saj - Joe DiMaggio. Ai e donte atë në të gjitha fazat e saj, edhe kur ishte në errësirë. Kur ajo po shërohej në një qendër psikiatrike, ai e nxori jashtë që të mund të kujdesej për të. Kjo dashuri njerëzore për njeriun, padyshim, nuk u ndal kurrë. Ata madje vendosën të martoheshin përsëri në gusht 1962.

Foto: Koleksioni i Arkivave të CSU / Everett / Profimedia

Fati deshi ndryshe

Marilyn vdiq natën mes 4 dhe 5 gushtit, pas një mbidoze droge. Vdekja e saj nuk është zgjidhur kurrë, dhe largimi i ikonës së filmit të Hollivudit është i mbuluar me një sërë misteresh që rrethojnë vdekjen e saj. Disa pretendojnë se është një aksident i pastër, vetëvrasje, madje edhe vrasje.

Dimaggio nuk mundi ta merrte veten nga humbja dhe në ditën e varrimit, ai u përkul mbi trupin e saj tre herë, duke i pëshpëritur "Të dua". Ish-dashnori, bashkëshorti dhe mbështetja e Marilyn Monroe ende e donte dhe e admironte pafundësisht. Ai nuk u martua më kurrë dhe e vizitonte varrin e aktores tri herë në javë. Për pjesën tjetër të jetës së tij, në vitin 1999, ai mbeti pa dyshim një njeri besnik që e donte vërtet Marilyn Monroe.

Foto: Arkivi Hollywood / Arkivi Hollywood / Profimedia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës