FOTO | Marta, 94, nga Alabama veshi fillimisht një fustan nusërie për shkak të racizmit

ofelia mun
Foto: Facebook

Martha May Ophelia Moon Tucker (94) nga Birmingham, Alabama, i martuar në vitin 1952. Në atë kohë, femrat e zeza nuk lejoheshin të hynin në sallone për veshjet e nusërisë, kështu që ajo kishte veshur një fustan blu të errët për martesën e saj.

Kohët e fundit, gati 70 vjet pas dasmës së saj, ajo provoi një fustan martese të vërtetë nga salloni dhe dëshira e saj u bë e vërtetë. Ajo e shikoi filmin "Coming to America" ​​me mbesën e saj Angela Strozier. Gjatë skenës së dasmës, gjyshe Marta i zbuloi mbesës së saj se kishte ëndërruar të vishte një fustan nusërie gjithë jetën.

Mbesa e saj vendosi ta ndihmojë për të realizuar ëndrrën e saj. Disa ditë më vonë, mbesa e çoi gjyshen e saj në një sallon martesash. Gjyshja e lumtur provoi dy fustane nusërie, dhe për ta bërë sa më të mirë atmosferën, mbesa e saj bëri make-up dhe flokë para provës. Kur mbërritën në butik, mbesa i shpjegoi stafit situatën.

“Ata ishin të gëzuar dhe të kënaqur me idenë time. Ata ishin shumë të lumtur për të ndihmuar gjyshen time për të realizuar ëndrrën e saj. “E ndihmuan të zgjidhte, i rregulluan veshjen dhe e pranuan si një nuse të vërtetë”, tha mbesa, duke shtuar se gjyshja ishte e gëzuar pa masë.

“Kjo eksperiencë ishte e mrekullueshme dhe e veçantë për mua. U thashë: Këtë e kam pritur gjithë jetën. “Më jep një fustan”, tha gjyshja gazmore.

Video e ditës