FOTO: Përfaqësuesi i Maqedonisë Çurlinov po stërvitet me ngjyrat e Shtutgartit

Darko Churlinov do të luajë sërish në Bundesligë/Foto: EPA-EFE/Georgi Licovski

Sezonin e kaluar si huazim nga Stuttgart, Darko Churlinov kontribuoi në kthimin e ekipit të Schalke në Bundesligë.

Tifozët kërkuan që përfaqësuesja maqedonase të performojë në Gelsenkirchen edhe sezonin e ardhshëm, por drejtuesit nuk i pagoi tre milionë euro siç kërkuan nga Shtutgarti për shërbimet e lojtarit tonë.

Shtutgarti arriti të sigurojë mbijetesën në elitë, ndaj ishte e sigurt që do të kishim sërish një maqedonas Bundesliga, një nga top 5 ligat evropiane. Churlinov tashmë është duke u stërvitur me bashkëlojtarët e tij të Shtutgartit për sezonin e ri të garave.

Në xhiron e parë të kampionatit më të fortë gjerman më 7 gusht në shtëpi, futbollistët e trajneri Pellegrino Matarazzo ata do të luajnë kundër Leipzig.

Nga viti 2019, kombëtarja jonë ka mbrojtur ngjyrat e Shtutgartit, në sezonin e parë në Bundesligën e dytë kishte gjashtë paraqitje dhe një gol. Më pas në sezonin 2020/2021 në Bundesligën më të mirë, ai bëri 14 paraqitje. Vitin e kaluar ai ishte vetëm një herë në stol, kështu që u dërgua në huazim te Schalke me 22 paraqitje dhe dy gola.

Video e ditës