FOTO | Çiftet e njohura maqedonase që sot festojnë natën e Vitit të Ri

Foto: Printscreen - Instagram

Të sapomartuarit shënojnë fillimin e pranverës. Kjo ditë është një nga festat kryesore të krishtera të ciklit pranveror ku festohet kujtimi i dyzet ushtarëve nga Sevastia, të cilët ranë dëshmorë pa hequr dorë nga besimi i krishterë.

Kjo festë festohet nga çiftet e martuara në vitin e parë të martesës, ata që u martuan pas 22 marsit të vitit të kaluar.

Foto: Printscreen - Instagram

Në të kaluarën në Maqedoni, festa e Dyzet Martirëve të Shenjtë ishte e lidhur me një numër zakonesh dhe besimesh. Disa prej tyre shoqërohen me kujtesën e 40 Ushtarëve të Shenjtë të Sebastisë, dhe të tjerët me ekuinoksin e pranverës, ditën e pranverës dhe ringjalljen e natyrës.


Sipas disave, të rinjtë që janë martuar një vit para Mlladencit, në këtë ditë shkojnë në kishë ku ndezin qirinjtë e dasmës për t'u djegur.

Në mbrëmjen e Mlladencit ftohen mysafirë në shtëpinë e të rinjve për t'i uruar lumturi në martesë dhe urime për një të porsalindur. Në disa raste, vizitohen edhe familjet që kanë marrë një të porsalindur.

Foto: Printscreen - Instagram

Gratë mirëpresin mëngjesin dhe gatuajnë biskota për një jetë të gjatë, të lumtur dhe të ëmbël, dhe me to u shërbejnë mysafirëve. Festa bie gjithmonë gjatë Kreshmës, ndaj ushqimi i përgatitur për atë ditë duhet të jetë agjërimi. Përveç ëmbëlsirave, Mladenci ha mjaltë, hithra të ziera dhe lakër për të pastruar gjakun.

Disa nga çiftet tanë të njohur që festojnë sot të sapomartuarit kanë ndarë me mesazhe emocionuese momente nga festimet e dasmës me rastin e festës së sotme.

Zorica Blazheva e cila është e njohur për publikun me emrin e saj artistik Zoe Blaze në korrik të vitit të kaluar, së bashku me të dashurin e tyre, organizuan një festë dasme dhe legalizuan dashurinë e tyre shumëvjeçare.

Tre vite më parë, Zoe pranoi propozimin për martesë nga bashkëshorti i saj tashmë zyrtar Tadej Matijasic, i cili për sportdashësit njihet edhe si ish-komentator hendbolli i klubit të hendbollit “Metalurg”.

“Të sapomartuarit. Qofshim gjithmonë kaq plot buzëqeshje dhe dashuri." Të dua Thaddeus- ka shkruar Zoe duke postuar një foto nga festa e dasmës.

Elena Stefanovska, tashmë Elena Najdoski në fillim të korrikut, vitin e kaluar kishte festën e saj të ëndrrave të martesës. Ndonëse për shkak të kushteve atmosferike, vendndodhja e festës së dasmës u ndryshua në momentin e fundit, kjo nuk e pengoi zonjën të shijonte në maksimum ditën e saj më të lumtur.


Stefanovska e filloi vitin me propozim për martesë. Ajo së bashku me partnerin e saj Bojan Najdoski kanë udhëtuar drejt Moskës për festat e Vitit të Ri dhe pikërisht aty Elena ka thënë “po-në” fatale.

"Gëzuar porsamartuar dashuria ime." Të mbaj fort, për gjithë jetën”, ka shkruar Elena duke postuar një foto nga festa e dasmës.

Çifti e ka festuar festën e sotme në rrethin e miqve të tyre më të ngushtë. Me rastin e festës së sotme, Elena është stiluar në mënyrë perfekte me një fustan të bardhë me një dizajn të pazakontë.

Këngëtari Pavle Kamiloski dhe alpinisti Irina Dishovska, katër javë më parë ata kurorëzuan dashurinë e tyre. Festimi i dasmës filloi në shtëpinë e familjes Kamiloski, me këngë tradicionale maqedonase dhe më pas vazhdoi në shtëpinë e nuses, ku prindërit e dhëndrit tradicionalisht i dhuruan nuses me ar.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Irina Dishovska (@irinadisho)


Pavle dhe Irina kurorëzuan dashurinë e tyre në tempullin e rënë "St. Kliment Ohridski” ku u betuan për dashuri të përjetshme para Zotit, e më pas festa e dasmës vazhdoi në një restorant të njohur të Shkupit.

"Të porsamartuarit!" Le të shihemi kështu për gjithë jetën, dashuria ime!”, ka shkruar Irina në përshkrimin e postimit, duke publikuar një foto nga festa e dasmës.

FOTO | Cilët të famshëm maqedonas "hipën në tigan" në 2022

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës