Sonte në ndeshjen e xhiros së fundit të gjashtë të grupi “4” i segmentit C në Ligën e Kombeve në Arenën Kombëtare “Todor Proeski” në Shkup Kombëtarja A e Maqedonisë humbi 0-1 Bullgaria.

Sonte ka rënë shi në kryeqytet, sidomos në pjesën e parë, ndaj ka vështirësuar ndeshjen për të dyja skuadrat. Ne pamë një fillim të barabartë në dhjetë minutat e para të takimit në stadiumin tonë më të madh, ku tifozët u dhanë mbështetjen e duhur të zgjedhurve të përzgjedhësi Blagoja Milevski.

Problemet e mëdha nisën që në minutën e 14-të kur Todoroski mori karton të kuq në radhët tona i cili për shkak të një faulli të ashpër me këmbën e lartë në gju të lojtarit kundërshtar duhej të largohej herët për në dhomën e zhveshjes.

Me këtë ndryshuan edhe planet e përzgjedhësit, pasoi më shumë posedim i topit për bullgarët, të cilët nuk krijuan asnjë rast serioz, por vetëm e kishin topin më shumë në këmbë.

Ishte mjaft e tensionuar në fushë, me faulle nga të dyja palët dhe rastin e parë të mirë për të shënuar gol e patëm në minutën e 25-të kur M. Ristovsky gjuajti nga rreth 20 metra, por portieri bullgar Naumov shpëtoi.

Në minutën e 22-të, për shkak të kartonit të kuq, Milevski duhej të ndryshonte, kështu që Trajkovski e la lojën dhe hyri në vend të tij. Ashkovski. Pas pjesës së parë nuk pati gola (0:0).

Bullgarët shfrytëzuan avantazhin që kishin më shumë futbollistë, në një kundërsulm në minutën e 50-të arritën të tundnin rrjetën e Dimitrievski, pasi Kirilov gjeti bukur Despodovin dhe solli avantazh për përzgjedhjen bullgare (0:1).

Futbollistët tanë më të mirë sulmuan pasi barazuan, Alioski u gjend në një pozicion ideal për të matuar Naumov, por gjuajtja e tij u ndalua nga Antov në minutën e 62-të. Katër minuta më vonë, mysafirët kërcënuan Toad, por Dimitrievski ishte i sigurt dhe regjistroi një ndërhyrje të re.

Ne u përpoqëm me të gjitha forcat për të arritur golin e dëshiruar, por vetë fakti që luajtëm me një përfaqësues më pak e vështirësoi detyrën dhe Bullgaria sulmonte vazhdimisht rrezikshëm, edhe pse për fatin tonë të mirë nuk ia dolën mirë në zonën e rreptësisë së Dimitrievskit.

Përsëri Alioski mundi të shënonte në minutën e 82-të, por nuk e gjeti dot rrugën drejt rrjetës bullgare. Nervat i dhanë rrugë edhe në vijën e finishit, pati një përplasje fizike mes lojtarëve, ata ishin në qendër të vëmendjes. Bardi и Kirilov që mori kartona të verdhë. Deri në fund bullgarët ruajtën avantazhin dhe u gëzuan për fitoren.