FOTO | Treni luksoz Orient Express më në fund do të lidhë Parisin dhe Portofinon

Foto: Instagram/ Venice Simplon-Orient-Express

Kur përmendet Orient Express, asociacionet e para janë Agatha Christie, luks, magjepsje, udhetim nga Parisi ne Stamboll. Ndërkohë në listën e destinacioneve janë shfaqur edhe qytete të tjera, e disa janë anuluar, siç ishte rasti i Londrës së fundmi. Tani po shpallet një linjë e re, në një nga resortet më të njohura italiane, thotë "B92".

Nga qershori, si pjesë e markës "Venice Simplon - Orient-Express", do të prezantohet një linjë që do të lidhë Parisin me Portofino, një destinacion modern në detin Ligurian, pranë Genovas.

Kjo linjë u njoftua pasi linja që lidh Londrën me Venecia-Paris u anulua në nëntor të vitit të kaluar. Ky udhëtim organizohet nga kompania "Belmont".

Foto: Instagram/ Venice Simplon-Orient-Express

Siç u njoftua, treni me 11 makina do të niset nga Parisi në orën 15:13 dhe më pas do të udhëtojë nëpër Francë, duke kaluar nëpër Dijon, Lion dhe Avignon dhe përgjatë Cote d'Azur përpara se të hyjë në Itali. Udhëtimi përfundon në stacionin Santa Margherita Ligure, i cili është në hyrje të Portofino, ku treni mbërrin në orën XNUMX:XNUMX të nesërmen.

Nga atje, të ftuarit do të transferohen në Portofino dhe do të kalojnë dy netët e ardhshme në Hotelin e famshëm Splendido, i vendosur në një manastir të shekullit të 16-të mbi portin Portofino. Një ditë më pas për ta do të zhvillohet një shfaqje filmi në natyrë në sheshin “Piaceta”.

Foto: Instagram/ Venice Simplon-Orient-Express

Ushqimi në tren do të përgatitet nga kuzhinieri Jean Imbert, me një koncert orkestër swing gjatë gjithë natës, për të mbajtur gjithçka në harmoni me disa kohëra të vjetra. Tetë apartamente të reja, të dekoruara vitin e kaluar, do të jenë në dispozicion të mysafirëve. Gjithashtu, Imbert do të përgatisë personalisht një darkë me pesë pjata për pasagjerët në Hotel Splendido.

Kjo është hera e parë që ky tren viziton rivierën italiane, por nuk do të jetë i fundit, pasi plani është që kjo rrugë të përsëritet çdo vit, ndërsa datat për vitin 2025 nuk janë ende të konfirmuara.

Gjithashtu, biletat mund të blihen vetëm për një drejtim. Ata që dëshirojnë të kthehen në Paris me tren do të duhet të vendosen për një tren të rregullt nëpërmjet Genoa dhe Milano, pastaj Frecciarossa super të shpejtë për në Paris.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës