FOTO | Orkestra e dhomës e Manastirit ringjalli hitet më të mëdha "MTV" të viteve '80 dhe '90

Foto: MIA

Në Operën dhe Baletin Kombëtar në Shkup, Orkestra Kamertale e Manastirit, dje në mbrëmje mbajti një koncert spektakolar me evergreen, të quajtur "MTV 80's & '90 The Greatest Hits!".

Të gjithë i kujtojmë ditët kur MTV ishte një dritare drejt një bote të re dhe të pafundme muzike dhe emocionesh. Në ato kohë, çdo akord, çdo varg mbartte një grimcë rinie dhe energjie që shënoi ato dekada.

Foto: MIA

Duke marrë parasysh rëndësinë e muzikës së asaj periudhe, Orkestra e Dhomës së Manastirit përgatiti projektin spektakolar "MTV Vitet 80 dhe 90 Hitet më të mëdha!", i cili u shfaq për herë të parë në Qendrën e Kulturës - Manastir më 14 shtator 2023 dhe biletat për koncertin u shitën në vetëm tre orë.

Tingujt e mrekullueshëm të hiteve më të mëdha të viteve '80 dhe '90 u gjallëruan në skenë falë Orkestrës Kamertale të Manastirit, duke përcjellë magjinë e atyre kohërave. Vitet 80 dhe 90 të MTV-së nuk ishin vetëm një periudhë muzikore – ishte një epokë që përcaktoi të ardhmen.

Pas koncertit të mrekullueshëm, i cili u mbajt në sallën e mbushur plot në Qendrën e Kulturës - Manastir, Orkestra Kamerike e Manastirit vendosi që publikut të Shkupit të shijojë performancat e tyre kësaj radhe.

Foto: MIA

Me mbi 100 pjesëmarrës, duke përfshirë 10 interpretues (vendas dhe të huaj), një orkestër të plotë, një kor pop rock dhe kërcimtarë baleti nga Opera dhe Baleti Kombëtar, të pranishmit patën mundësinë të shijojnë hitet më të mëdha të Tina Turner të përjetshëm, Whitney Houston, Michael Jackson, Cher, Aerosmith, Ricky Martin, Alana Miles, Chaka Khan, Madonna dhe shumë të tjerë.

Foto: MIA

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska, së bashku me të pranishmit, shijuan tingujt e hiteve të përjetshme.

“Gjithmonë gëzohem pa masë kur ndodhin ngjarje kulturore në vend dhe më gëzon veçanërisht interesimi i qytetarëve tanë për atë që kanë për të treguar interpretuesit tanë. Dhe ky koncert është një konfirmim i cilësisë së artistëve tanë dhe i kultivimit të kulturës në tokën tonë. Shpresoj që edhe në të ardhmen, si edhe më parë, Orkestra Kamertale e Manastirit të përjetojë suksese të mëdha në vend, por edhe jashtë kufijve”, theksoi Kostadinovska-Stojçevska, pas përfundimit të koncertit.

Koncerti i Orkestrës Kamerike të Manastirit u përcoll me duartrokitje të mëdha nga publiku.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës