FOTO | Ai gjithashtu vizitoi Maqedoninë: një danez u bë personi i parë që udhëtoi botën pa fluturuar me aeroplan

Foto: Facebook/Instagram/Once Upon a Saga

Pas gati një dekade udhëtimi, danezi Thorbjorn "Thor" Pedersen u bë personi i parë që vizitoi çdo vend në botë pa udhëtuar me avion, thotë "ABC".

Aventurieri 44-vjeçar filloi projektin e tij ambicioz "Once Upon a Saga" në tetor 2013 dhe supozoi se do të zgjaste rreth katër vjet.

Së fundmi ai mbërriti në vendin e tij të fundit, i 203-ti me radhë – Maldivet dhe kështu shënoi fundin e aventurës së tij, e cila zgjati për 3.512 ditë.

“Në një farë mënyre, ky ishte një eksperiment social i madh dhe i suksesshëm. “Nuk mbaj mend ndonjë vend ku të mos kisha marrë ndonjë formë mirësie apo mbështetjeje nga njerëzit,” thotë ai.

Ai e vizitoi Maqedoninë në vitin 2017 / Foto: Facebook/"Një herë një sagë"

Organizata ndërkombëtare Kombet e Bashkuara aktualisht ka 192 shtete anëtare, por Pedersen përfshiu disa destinacione të tjera "të diskutueshme" në itinerarin e tij.

Ai kaloi të paktën 24 orë në çdo vend, duke udhëtuar në këmbë, makinë, autobus, tren ose anije, duke përfshirë 37 anije me kontejnerë.

"Në një moment, hipja në një anije me kontejner ishte si të hipje në një autobus të qytetit," thotë ai duke qeshur.

Foto: Instagram/Once Upon a Saga

Pedersen thotë se ndërsa të tjerët kanë udhëtuar nëpër botë me aeroplan ose kanë ndaluar për t'u kthyer në shtëpi dhe më pas për të vazhduar udhëtimin e tyre, ai është personi i parë që udhëton botën në një udhëtim të gjatë pa ndalesë pa marrë aeroplan.

“Jam krenare që nuk u dorëzova kurrë”. Jam krenare që kam mundur të provoj forcën që pritej nga unë”, thotë aventurieri.

Hiking në Hong Kong / Instagram / "Një herë një sagë"

Ai qëndroi në Hong Kong më së shumti - dy vjet të tëra, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Më pas, për herë të parë mendoi të hiqte dorë nga projekti.

"Kjo ishte përpara se të merrnim vaksinat, ne nuk e dinim se si do të shkonin gjërat dhe nuk e dinim se sa e rrezikshme do të ishte për ne," kujton Pedersen.

Ndërsa planet e tij ishin në ndërprerje, ai u martua me të tijat e dashura e vjetër Lee, i cili e vizitoi atë 26 herë gjatë projektit.

Thor dhe Lee Pedersen / Foto: Instagram/"Once Upon a Saga"

Ndonëse e nisi me shumë entuziazëm udhëtimin, e përfundoi “i lodhur, sidomos mendërisht”.

“Megjithëse ndjeva shumë dhimbje dhe zhgënjime, mësova shumë gjëra, përjetova shumë gjëra të bukura dhe eksperienca të mëdha”, ka treguar aventurieri.

Thor dhe Lee Pedersen në Granada, Spanjë / Foto: Facebook/Once Upon a Saga

Pasi kaloi disa kohë në Maldive, Pedersen tani po kthehet në vendlindjen e tij Danimarkë. Gjithashtu, pa avion.

“Kur të kthehem në shtëpi, do t'i përkushtohem familjes dhe miqve të mi. Do të marr gjithashtu frymë thellë, pasi do të jetë fryma ime e parë e ajrit danez pas një kohe të gjatë. “Dhe kush e di, ndoshta nuk është vonë për të krijuar një familje me gruan time”, tha ai.

Për katër vitet e fundit, Pedersen ka punuar në dokumentarin e tij të gjatë dhe planifikon të botojë një libër me përvojat e tij të udhëtimit.

Destinacioni i tij i fundit – Maldivet / Foto: Instagram/"Once Upon a Saga"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës