FOTO DHE VIDEO: Policia tashmë po e siguron shumë varrin e Goce Dellçevit

Policia para kishës së Shën Spas / Foto Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

Tash e dy ditë policët po e sigurojnë kishën “Sveti Spas”, në oborrin e së cilës ndodhet varri i të madhit maqedonas Goce Dellçev, me qëllim që të mos lejojnë qytetarët që të shtunën, shkurt, të vetëorganizohen për “gardë”. 4.

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski dje ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos bien pas thirrjet mbi Aleksandër Pandov nga VMRO-DPMNE për ruajtjen e varrit të revolucionarit maqedonas, duke theksuar se kjo është strikt punë e policisë dhe askush nuk do të lejohet të jetë mbi shtetin. Në shënimin e 151 vjetorit të lindjes së Dellçevit do të marrë pjesë e gjithë kryesia shtetërore me presidentin Stevo Pendarovski dhe Kryeministri Dimitar Kovaçevski, dhe deri më tani nuk janë njoftuar të ftuar zyrtarë nga kreu i shtetit të Bullgarisë.

Qytetarët bullgarë të organizuar nga fondacioni “Maqedonia” në krye me radikalin Viktor Stojanov, i cili nga ana e tij dje ka njoftuar se policia maqedonase do t'i presë në kufi dhe do t'i sigurojë gjatë qëndrimit të tyre të shkurtër në Maqedoni.

- Qeveria e RS Maqedonisë ju fton në manifestimin solemn shtetëror dhe përkujtimin me rastin e lindjes së veprës dhe shtetësisë së madhe revolucionare maqedonase, Goce Dellçev, të shtunën në kishën e Shën. Spas-Shkup. Për nder të 151 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit, në vendprehjen e përjetshme do të vendosë lule të freskëta nga presidenti Stevo Pendarovski, delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, i shoqëruar nga zëvendësi i parë i kryeministrit në përgjegjës për koordinimin e çështjeve politike të portofoleve Artan Grubi, Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska, Ministria e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe Ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska - thuhet në ftesën e Qeverisë për mediat për akreditimi për të ndjekur ngjarjen.

Policia para kishës së Shën Spas / Foto Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

Organizatori i shtetasve bullgarë Stojanov ftoi të interesuarit të vijnë në Shkup për të nderuar Dellçevin.
- Nuk do të ketë dhe nuk do të lejohen barrikada, bllokada apo provokime! Jemi në kontakt me policinë në Shkup dhe ajo së bashku me Ministrinë e Brendshme të Bullgarisë do të kujdesen për rendin dhe mbarëvajtjen e festës! Kemi organizuar transportin e makinave nga Sofja. Në kufi do të na takojë policia e Maqedonisë së Veriut dhe do të sigurojë lëvizjen deri te varri dhe kthimi i Goces. Në orën 11.30:XNUMX, miqtë tanë nga Shkupi dhe bullgarët nga e gjithë Maqedonia e Veriut do të vijnë në parkingun afër Kale, edhe pse nuk do të ketë shumë prej frikës nga sulmet. Falënderojmë Ministrinë e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme të atdheut tonë për sigurimin e rendit dhe që së bashku do ta nderojmë Gocen në frymën e mirëkuptimit dhe miqësisë, siç do të jetë edhe në të ardhmen! Ejani ta nderoni Gocen te varri i tij në Shkup - thirri Stojanov.

Megjithatë, disa ditë më parë ai këshilloi të interesuarit në Facebook që të mblidhen paqësisht në Kale dhe t'i bëjnë respekt Dellçevit në grup, pa provokuar apo nënshtruar provokimeve dhe në komentet nën postimin e tij kishte këshilla "askush të mos bërtasë se Maqedonia është bullgare”.

Dy javë më parë, Stojanov u bëri thirrje të interesuarve që të shkojnë në Shkup dhe t'i bëjnë nderim "revolucionarit bullgar Goce Dellçev", gjë që shkaktoi reagime te qytetarët maqedonas të cilët filluan të organizohen me qëllim që të pengojnë "dikush të festojë Dellçevin si bullgar". Ka pasur thirrje për bllokimin e rrugëve nga Bullgaria në Shkup, si dhe për organizimin e një “roje nate” në kishën “Sveti Spas” qysh të premten pasdite nga 3 shkurti.

Për shkak të këtyre tensioneve, Këshilli i Sigurimit të hënën e kaluar e shpalli përkujtimin si një ngjarje me rrezik të lartë të sigurisë dhe rekomandoi që të ndërmerren të gjitha masat ligjore për të garantuar një festë paqësore dhe autentike të ditëlindjes së Dellçevit. Ai ndër të tjera rekomandoi që disa personave t'u ndalohet hyrja në Maqedoni, ndër të cilët Viktor Stojanov dhe eurodeputeti Angel Xhambaski, të cilët tre javë më parë provokuan përkujtimin e Mara Bunevës në mes të Shkupit duke deklaruar se Maqedonia është bullgare. Ministri Spasovski disa herë ka deklaruar se policia do të marrë vendim në kufi në ditën e ndalimit të hyrjes në vend.

Sot ofroi ndihmë edhe policia bullgare, gjegjësisht kryekomisioneri i Ministrisë së Brendshme të Bullgarisë, Stanimir Stanev, tha se Bullgaria mund të ofrojë ndihmë policore nëse ka një kërkesë të tillë nga MPB-ja e Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës