FOTO: Zjarr i madh në zyrat e gjigantit farmaceutik Novo Nordisk në Danimarkë

Zjarr i madh në fabrikën Novo Nordisk në Danimarkë/Foto: EPA-EFE/JOKUM TORD LARSEN DENMARK OUT

Një zjarr në shkallë të gjerë ka përfshirë zyrat e gjigantit farmaceutik danez Novo Nordisk në periferi të Kopenhagës, tha shërbimi zjarrfikës.

"Është një zjarr i madh." Ne vendosëm rreth 100 zjarrfikës”, tha shefi i operimit Martin Smith, duke shpjeguar se ndërtesa u evakuua.

Selia globale e Novo Nordisk në Bagsvaerd, Danimarkë, është goditur nga zjarri ndërsa shërbimet e urgjencës luftojnë për të vënë zjarrin nën kontroll.

Zjarri filloi jashtë dhe më pas u përhap në zyra.

Zjarri shpërtheu në një kontejner në kantierin e ndërtimit në Novo Nordisk dhe u përhap në çatinë e ndërtesës së zyrës së kompanisë fqinje.

Tymi është i dukshëm nga një distancë prej 30 kilometrash.

Zjarri i sotëm vjen më pak se një javë pas zjarrit të 16 majit në një vend tjetër në Novo Nordisk në Kalundborg, i cili nuk ndikoi në prodhimin e kompanisë.

Gjigandi farmaceutik danez Novo Nordisk është prodhuesi i Ozempik, një ilaç që përdoret për trajtimin e diabetit, por kohët e fundit ka tërhequr vëmendje të veçantë pasi të famshëm, manjatë të teknologjisë dhe influencuesit e TikTok kanë përshkruar marrjen e tij për të humbur peshë të konsiderueshme në një kohë të shkurtër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës