FOTO | Skena emocionale nga Turqia: Kafshët nuk ndahen nga pronarët e tyre

Foto: Profimedia

Pas tërmeteve të forta që ndodhën dje në Turqi dhe Siri, ku humbën jetën të paktën 3.000 persona, vazhdimisht mbërrijnë foto të reja tronditëse që dëshmojnë tragjedinë që u ndodhi njerëzve atje.

Por qytetarët e qyteteve të prekura nuk i harruan kafshët. Në një sërë fotosh shihen njerëz duke mbajtur fort kafshët e tyre shtëpiake, të cilat po ashtu janë të tmerruar pas tërmeteve.

Shiu dhe bora, të cilat janë mjaft të bollshme, dhe rënia e temperaturës me ardhjen e natës, vetëm sa i vështirëson kushtet në të cilat njerëzit dhe kafshët u gjendën.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Foto: Ercin Erturk / AFP / Profimedia
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Foto: Sezgin Pancar / AFP / Profimedia

Një polic turk shpëtoi një mace nga rrënojat në Dijarbakır

Ndër të tjera në rrjetet sociale janë shfaqur edhe foto të një polici turk me një mace në krahë, të cilën e ka nxjerrë nga rrënojat dhe e ka shpëtuar.

Xhandarmëria turke shpëtoi një mace nga rrënojat e qendrës tregtare Galleria pas tërmetit me magnitudë 7,4 ballë që goditi qytetin turk të Dijarbakırit. Sipas fotove duket qartë se macja ishte shumë e frikësuar.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Më shumë për temën:

“Gjyshja është bllokuar në ndërtesë”: Yjet turq kanë folur për tërmetin duke kërkuar ndihmë

Emina Jahoviq lajmëroi për tërmetin duke kërkuar ndihmë: Këngëtarja jeton në Stamboll me djemtë e saj

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës