Foto: Fatkeqësi mjedisore në pjesën e poshtme të lumit Pena - shtrati i lumit është i mbuluar me mbeturina

Foto: Shtypi i Lirë

Shtrati i lumit Pena, i cili kalon nëpër Tetovë, prej vitesh ka shërbyer si vendqëndrim i disa qytetarëve për t'i “larguar” mbeturinat e tyre. Hidhen mbeturina të ndryshme: mobilje të rrënuara, sende të bardha etj. Situata më e rëndë paraqitet në pjesën e poshtme të përroit, nga ura në bulevardin “Industriska” drejt fshatit Saraqino, ku lumi po fundoset në mijëra tonë mbeturina.

“Gjithçka dhe çdo gjë hidhet në lumë, nga soba e deri te aparatet, për të gjitha këto duhet të ketë më shumë kontroll nga autoritetet, por edhe lumi të pastrohet më shpesh dhe të ketë më shumë rregull”, thotë një banor i Tetovës.

“Turp kjo që po ndodh me lumin Pena, nga perla e qytetit, tani ka jashtëqitje dhe mbeturina në lumë”, shtoi një tjetër banor.

Foto: Shtypi i Lirë

Nga Komuna e Tetovës thonë se janë duke punuar në një strategji dhe plan më serioz për pastrimin e shtretërve të lumenjve, i cili do të përfshijë mirëmbajtjen e vazhdueshme të higjienës. Shtrati i lumit Pena nuk po pastrohet tani pasi siç thanë niveli i ujit ka qenë në luhatje.

“Lumi Pena, lumi në Mala Reçicë, Golema Reçica dhe Porojska Reka janë nën juridiksionin e Komunës së Tetovës. Veçanërisht, nga qershori do të nisin aktivitetet për pastrimin e lumit Pena, presim të kalojë periudha e dimrit dhe pranverës, për të stabilizuar nivelin e ujit të Penës, i cili luhatet për shkak të shkrirjes së borës në Shar. Mali. Apelojmë tek qytetarët që të jenë më të ndërgjegjshëm që të mos hedhin mbeturina në lumenj dhe pranë tyre”, tha Milena Vuçevska, zëdhënëse e Komunës së Tetovës.

Nga Qendra për Shëndet Publik në qytet thonë se uji në Pena, sipas analizave të fundit mikrobiologjike, është i kategorisë së dytë, që është rezultat i mirë, duke marrë parasysh grumbujt e mbeturinave që përfundojnë në lumë, i cili derdhet në Vardar. .

“Në lumë hidhen shumë mbeturina, por sipas rezultateve të fundit janë ende në kategorinë e dytë, e gjitha kjo për shkak të sasisë së pasur të oksigjenit në ujë. “Sikur të mos hidhej gjithçka në lumë, rezultatet do të ishin shumë më pozitive”, thonë nga Qendra për Shëndet Publik Tetovë.

Analizat e fundit të CJZ-së kanë treguar se uji në lumin Vardar, në pjesën ku kalon nëpër Tetovë, i përket kategorisë së tretë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës