FOTO | Dina Jashari: “Këtë kohë vitin e kaluar nuk do ta kisha besuar se do të më ndodhte kjo”

Foto: Instagram/ dinqee

Dina Jashari na bëri sërish krenarë dhe të lumtur që kemi një “diamant” të rrallë si ajo në skenën muzikore. E fundit në serinë e sukseseve është performanca e ftuar në Zagreb, në koncertin jubilar të grupit kroat. Elementare, e cila festoi 25 vjetorin e ekzistencës së saj në skenën muzikore rajonale.

 

 

Foto: Instagram/ matea.lac

Performanca ishte të shtunën, ndërsa përshtypjet ende nuk janë qetësuar. Kur ramë dakord për një deklaratë të shkurtër, ajo tha se ishte e pamundur të shprehte emocionet dhe përshtypjet e saj në një deklaratë të shkurtër. Të gjithë emocionet dhe përshtypjet e Dinës ju përcjellim të plotë.

“Vitin e kaluar në mars e pata performancën time të parë jashtë Maqedonisë, në Beograd në shtëpi të plotë në “Shtëpinë e Rinisë”, në “Kontakt Festival”. Si dyshe, së bashku me Luka Toshev prezantuam muzikën time, dhe pas nesh luajti Elemental.

Tani, më 3 qershor, së bashku me të gjithë grupin (Luka, Stefan, Simeon, Dragan dhe Sara), ishim të ftuar të hapnim koncertin e përvjetorit - 25 vjet të ekzistencës së Elemental-it në Šalata të Zagrebit.

Këtë herë vitin e kaluar, nuk do ta kisha besuar se kjo do të më ndodhte. Kam foto dhe video që kapin disi atmosferën. Luajtëm gjatë perëndimit të diellit, ngjyrat së bashku me këngët rridhnin nga blu në rozë, vjollcë, portokalli…

Përvoja ishte magjike, audienca rritej dhe bëhej më e zhurmshme me çdo këngë të mëpasshme. Vura re se kishte njerëz që i këndonin këngët nga fillimi në fund. Publiku ishte i hapur për të dëgjuar dhe shijuar muzikën në moment, edhe pse mund të mos e kishin kuptuar tekstin, kam krijuar përshtypjen se po e shijonin.

Secili prej muzikantëve pati momentin e tij solo dhe u mbështet me duartrokitje dhe admirim. Na shoqëruan edhe teknikët tanë Eric, Trippe dhe Kirca, të cilët sjellin me vete një eksperiencë të veçantë audio-vizuale, duke pasuruar muzikën dhe duke bërë tablonë e madhe të asaj që po ndodh në skenë. Unë jam i rrethuar nga njerëz të mrekullueshëm, të talentuar që bëjnë të mundur gjithçka që kam imagjinuar dhe akoma më shumë.

Jam shumë i lumtur që Elemental na ftoi të bëhemi pjesë e një eventi kaq të rëndësishëm dhe madhështor, janë kujtime që mbeten në kujtesë dhe kanë një rëndësi të madhe.

Një verë emocionuese po vjen për mua dhe miqtë e mi, po përgatitemi për Budapest, Krakov, Exit Festival, më pas një turne në Kroaci dhe disa data të tjera të paparalajmëruara”, ka ndarë përshtypjet e saj Dina.

Foto: Instagram/ matea.lac
Foto: Instagram/ matea.lac

“Zëri i butë dhe melodioz”: Dina Jashari fitoi publikun kroat në koncertin përvjetor të “Elemental” në Zagreb

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës