FOTO | Një orë e gjetur nën rrënojat e Hiroshimës u shit për më shumë se 30.000 dollarë

Foto: Screenshot/Auction Ar-Ar

Një orë që u shkri gjatë bombardimeve në Hiroshima, Japoni në 1945, është shitur në ankand për më shumë se 31.000 dollarë.

Sipas shtëpia e ankandeve “Ar-Ar Auction” nga Bostoni, ora ndaloi në momentin që bomba atomike shpërtheu mbi qytetin japonez në orën 8.15:XNUMX të mëngjesit, gjatë ditëve të fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Oferta fituese në ankand, i cili përfundoi të enjten, ishte 31.113 dollarë dhe blerësi zgjodhi të mbetej anonim. raporton agjencia e lajmeve "Associated Press".

Sipas shtëpisë së ankandit, ora u gjet nga një ushtar britanik në rrënojat e Hiroshima dhe u shit së bashku me sende të tjera historike.

“Shpresojmë që kjo ekspozitë me cilësi muzeale të mbetet një simbol prekës edukativ, duke shërbyer jo vetëm për të na kujtuar viktimat e luftës, por edhe për të nxjerrë në pah kapacitetet e thella, shkatërruese që njerëzimi duhet të përpiqet të shmangë. Kjo orë dore, për shembull, shënon momentin e saktë në kohë kur historia ndryshoi përgjithmonë”, tha Bobby Livingston, Zëvendës President Ekzekutiv i AR Auctions.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës