FOTO | Çmimi është i vogël: Shitet limuzinë Jugo e punuar me dorë nga Minesota

Foto: Facebook/Printscreen/Cory Rauch

Një model i makinës u shfaq në reklamat në internet Jugo të ngjashmet e të cilave shihen rrallë. Në pronësi të një amerikani dy makina Jugo të vitit 1988, ndërkohë që ato ende eksportoheshin në atë treg. Ai i saldoi për argëtim dhe kështu krijoi limuzinë e zgjatur, dhe tani nipi i tij po e shet për një shumë të vogël.

Kah fundi i viteve 80 Kraguje "Zastava" ajo eksportonte të sajën Jug në Shtetet e Bashkuara, ku ishte një nga makinat më të lira në treg, ndaj shpejt “u bë e famshme” si kuriozitet dhe u bë objekt batutash të shumta, transmeton “Bag” kroat.

Amerikanëve u kujtohet ajo fiasko herë pas here, si, për shembull, tani, falë një reklame të postuar në Facebook Marketplace nga një banor i Pierce, Minesota.

 

Foto: FacebookPrintscreen/ Cory Rauch

Në reklamë thuhet se të dy Yuga-t janë blerë direkt nga shitësi në vitin 1988 nga gjyshi i reklamuesit. Për qejf, ai më pas i saldoi dhe kështu krijoi një limuzinë unike të zgjatur (e cila, me shaka, në vend të Jugos, quhet në shumës Ne shkojm).

Duke qenë se gjyshi ishte i trajnuar si riparues makinash, ai e dinte se çfarë po bënte, thotë nipi i tij, madje ka vozitur një makinë të tillë. Në epokën e tij të artë thuhet se ka shpenzuar përafërsisht 69.000 kilometra.

Megjithatë, ka vite që qëndron në garazh dhe për ta drejtuar atë nevojiten vetëm riparime të vogla. Gjyshi i teneqexhiut është 82 vjeç, ndaj nuk punon më, ndaj familja vendosi ta shesë punën e tij, me të gjitha modelet që e bëjnë unike.

Foto: FacebookPrintscreen/ Cory Rauch

Kjo “limuzinë” kushton 4.000 dollarë, dhe në foto mund të shihni se si ka dalë rezultati i bashkimit të dy Jugave të vjetra, kuq e bardhë. Për sa i përket gjendjes, nuk është tamam ideale, kështu që pjesa e brendshme është rudimentare si në vitet 1980, por e lënë pas dore, ndërsa pjesa e jashtme nuk duket më mirë.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës