FOTO | Politikanja shtatzënë shkon në spital me biçikletë për të lindur dhe sjell në jetë një fëmijë të shëndetshëm

Foto: Facebook

Deputetja e Zelandës së Re Julie Ann Genter mbërriti me biçikletë mëngjesin e sotëm në maternitet, ku lindi një orë më vonë.

Disa orë më vonë, politikania e Partisë së Gjelbër bëri të ditur në faqen e saj në Facebook se familjarët e rinj i kanë pritur mirëseardhjen në orën 3:04 të mëngjesit të sotëm.

Ajo ka shkruar se foshnja është e shëndoshë, e lumtur dhe se fle si babai i saj.

“Sinqerisht nuk kisha në plan të shkoja të lindja me biçikletë, por gjithsesi ndodhi”, shtoi Genteri 41-vjeçari, i cili në vitin 2018 shkoi të lindte me biçikletë.

“Kontraksionet e mia nuk ishin aq të këqija kur dolëm nga spitali në orën dy të mëngjesit. “Edhe pse kishin dy-tre minuta diferencë, ato u intensifikuan kur mbërrita në spital 10 minuta më vonë”, ka shkruar Genter.

Deputetja ka postuar edhe një foto në Facebook me bashkëshortin e saj në parkingun e spitalit.

Genter është shtetas amerikan dhe i Zelandës së Re. Ajo u zhvendos nga Minesota në Zelandën e Re në 2006.

Politikanët nga shteti ishull me pesë milionë banorë tashmë kanë një reputacion si me këmbë në tokë. Kryeministrja Jacinda Ardern mori një herë lejen e lehonisë ndërsa ishte në detyrë dhe solli fëmijën e saj tre muajsh në OKB për një takim ndërsa ende ushqehej me gji.

Në qershor 2018, kryeministrja Ardern u bë liderja e dytë botërore që lindi gjatë mandatit të saj.

Që atëherë, ka pasur disa raste të grave politikane që bartin foshnja në punë – disa edhe ushqejnë me gji.

Video e ditës