FOTO | "Isha klinikisht i vdekur kështu që ata më ringjallën - ja çfarë pashë": Burri pretendon se është në "anën tjetër"

Foto: Printscreen - Facebook

Shkrimtari Kevin Hill (55) po përballet me pasojat e një sëmundjeje shumë të rëndë dhe të rrallë kalcifikuese. Edhe pse mjekët bënë gjithçka për ta shpëtuar, në një moment jeta i mbeti në balancë. Siç thekson ai, e ka gjetur veten në “anën tjetër” dhe ka ndjerë se si është të vdesësh dhe të kthehesh në jetë.

Foto: Printscreen – Facebook

Zemra e Kevin Hill pushoi së rrahuri në spitalin mbretëror Derby në Londër, ku po trajtohej për një kohë të gjatë. Gjegjësisht, kalcifikimi është një gjendje shumë e rëndë dhe e rrallë e karakterizuar nga vdekja e qelizave (nekroza) e indit dhjamor dhe indeve të lëkurës. Shkakton ulçera të dhimbshme dhe mund të çojë në infeksione më serioze në trup që mund të rezultojnë në vdekje. Personat që vuajnë nga kjo sëmundje zakonisht përballen edhe me dështim të veshkave, janë në dializë ose kanë bërë transplant të veshkave, shkruan Postë ditore.

Foto: Printscreen – Facebook

Megjithëse shkaku i kalcifikimit nuk dihet, Kejvina u përball me pasoja të rënda. Në një moment, ai ndjeu veten të ndarë nga trupi i tij.

“Nuk po shikoja trupin tim, isha ndarë nga trupi. Më dukej sikur isha në një sferë shpirtërore, isha i vetëdijshëm për atë që po ndodhte, por kisha paqe të madhe. “Nuk pashë asnjë dritë, siç e përshkruajnë të tjerët momentin e vdekjes klinike”, tha ai.

Ai ishte klinikisht i vdekur për disa minuta, dhe më pas mjekët u përpoqën ta ringjallnin. Kevin tha se ai shikonte nga ana tjetër ndërsa punonjësit e spitalit përpiqeshin ta shpëtonin.

Foto: Printscreen - Facebook

“E dija që po rrjedh gjak. E dija që ishte serioze. Mjekët hynë dhe dilnin për të ndaluar gjakderdhjen. E dija që kisha vdekur. U ndava nga trupi im. Pastaj sapo rashë në gjumë dhe u zgjova i gjallë, gjakderdhja pushoi. E dija se nuk ishte koha për të vdekur”, theksoi ai.

Pasi u kthye në të gjallë, ai ndryshoi shumë gjëra, veçanërisht prioritetet që janë burimi i lumturisë së vërtetë.

“Kur dola nga spitali, atmosfera në familjen time ndryshoi në mënyrë drastike. U bëra më elastike. E dija se mund ta mposhtja vdekjen. Tani jam në fazën e fundit të rikuperimit. Ende ndjej një dhimbje të lehtë në këmbën e djathtë, por nuk është aq e keqe sa më parë. “Më parë qaja me orë të tëra”, tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës