Formula 1: Dominimi i Max Verstappen në garën në Kinë

foto: EPA-EFE/ANDRES MARTINEZ CASARES

Piloti i Red Bull, Max Verstappen është fituesi i Çmimi i Madh i Kinës, gara e pestë e sezonit të këtij viti në Formula 1.

Kampioni i botës tre herë fitoi fitoren e tij të katërt në pesë gara këtë sezon pasi fitoi me më shumë se 10 sekonda ndaj Lando Norris në McLaren, me pilotin e dytë të Red Bull Sergio Perez të tretin.

Verstappen regjistroi fitoren e 58-të në karrierë dhe konfirmoi se është favoriti kryesor për të fituar titullin e katërt radhazi të botës.

Holandezi tani kryeson renditjen e përgjithshme me 110 pikë, i ndjekur nga Perez me 85.

Kampionati i sivjetshëm i Formula 1 vazhdon me Çmimin e Madh të Miami nga 3 deri më 5 maj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës