Forbes: Rihanna është miliarderja më e re e vetë-bërë në Shtetet e Bashkuara

Rihanna
Rihanna / Foto: Printscreen/Instagram

kohët e fundit "Forbes” publikoi listën e saj vjetore të 100 femrave më të pasura amerikane. Ose më mirë, njerëz të pasur të vetë-bërë. Në listë përfshiheshin shumë sipërmarrës të suksesshëm, drejtore ekzekutive dhe gra nga bota e showbiz-it dhe vendin e lartë të 21-të e zuri Rihanna.

Këngëtarja 34-vjeçare është femra më e re në listën e Forbes. Pasuria e Rihannës vlerësohet në 1,4 miliardë dollarë dhe burimet kryesore të të ardhurave janë të ardhurat nga muzika dhe kozmetika. Rihanna është bashkëpronare e linjës së kozmetikës Fenty Beauty, nga e cila vijnë pjesa më e madhe e të ardhurave të këngëtares. Gjithashtu, Forbes raporton se Rihanna ka 30 për qind të aksioneve në markën Savage x Fenty, e cila po i sjell flukse marramendëse.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga badgalriri (@badgalriri)

Përveç Rihannës, në listë janë edhe femra të tjera të famshme, si Kim Kardashian, pasuria e së cilës vlerësohet në 1,8 miliardë dollarë, Madonna me 575 milionë dollarë, Taylor Swift me 570 milionë dollarë dhe Beyonce me 450 milionë dollarë.

Përveçse një muzikante dhe sipërmarrëse e suksesshme, Rihanna së fundmi është bërë edhe nënë. Ajo dhe reperi ASAP Rocky, siç raportojnë mediat amerikane, ata kanë pasur një djalë më 13 maj, dhe fëmija ka lindur në Los Angeles.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga GRIM (@asaprocky)

Kylie Jenner u hoq nga lista

Në vitin 2019, titulli i miliarderit më të ri "të vetë-bërë" sipas "Forbes" iu dha 21-vjeçarit të atëhershëm. Kylie Jenner. Megjithatë, në maj të atij viti, Kylie u hoq nga lista. Forbes më pas akuzoi familjen e saj për fryrje të qëllimshme të vlerës së markës së saj të kozmetikës. Ata pretenduan se familja e famshme Kardashian-Jenner bëri përpjekje të jashtëzakonshme për ta portretizuar atë si më të pasur se ajo.

Jenner më pas shkoi në Twitter duke e quajtur atë "deklarata të pasakta dhe supozime të paverifikuara".

"Unë kurrë nuk kam kërkuar një titull apo jam përpjekur të gënjej për një të tillë," shkroi ajo.

Kylie Jenner, Foto: EPA-EFE / NINA PROMMER

Përkundër gjithë dramës që ndodhi, shumë prej tyre kanë përdorur termin "vetë-bërë" ose "vetë-bërë" miliarder. Shumë talleshin me të, sepse ajo vinte nga një familje ultra e pasur.

Forbes ia atribuoi statusin miliarder Kylie Jenner suksesit të markës së saj të kozmetikës, të cilën ajo e themeloi në 2015, e cila përfshin Kylie Cosmetics dhe Kylie Skin. Në vitin 2019, Jenner njoftoi se po i shiste 51% të aksioneve të kompanisë gjigantit të bukurisë Coty për 600 milionë dollarë.

Video e ditës