“Forbes”: Kjo është aktorja më e pasur në botë, çdo dollar e ka fituar vetë

Foto: Instagram

Aktorja Reese Witherspoon (47) u bë aktorja më e pasur e bërë vetë në botë sipas revistës Forbes.

Forbes publikoi listën e femrave më të pasura amerikane dhe Reese e mori atë Vendi i 59-të, ndërmjet Dolly Parton и Barbara Streisand. Pasuria e saj vlerësohet në 440 milion dollarë, dhe së bashku me duke vepruar Reese gjithashtu u angazhua në drejtimet sipërmarrëse. Në 2016 themeloi kompaninë mediatike "Përshëndetje rreze dielli, e cila është përgjegjëse për filma dhe seriale si Gone Girl, Big Little Lies dhe shume te tjera. Ajo gjithashtu themeloi kompaninë e prodhimit "Standardi i Paqësorit", së bashku me prodhuesin Bruna Papandreu.

– Mendoj se ishte fjalë për fjalë e vetmja studio që kishte një projekt për një femër kryesore mbi 30 vjeç. Mendova me vete: “Duhet të filloj seriozisht të punoj” – tha Reese në një rast për “Variety”.

Në vitin 2021, ajo i shiti Hello Sunshine një kompanie mediatike 900 milion dollarë

– E themelova këtë kompani për të ndryshuar mënyrën se si femrat portretizohen në media. Gjatë viteve të fundit, ne kemi ndjekur përparimin e misionit tonë përmes librave, TV, filmave dhe platformave sociale, tha Reese, e cila ende zotëron rreth 18 përqind të kompanisë.

Përveç kësaj, Rhys themeloi klubin letrar "Klubi i Librit të Reese".


Sipas “Forbes”, Rhys është edhe një nga aktoret më të paguara, e cila, siç shkruajnë, ka marrë 1,2 milion dollarë për rolin kryesor, si dhe për prodhimin e episodeve të Shfaqja e Mëngjesit. Sipas Celebrity Net Worth, aktorja fitoi më së paku 15 milion dollarë për të gjithë film të cilën ajo e regjistroi në mes 2001 dhe 2012.

Gjenet janë një mrekulli: vajza e Reese Witherspoon është një kopje e nënës së saj të famshme

Reese Witherspoon njoftoi në Instagram se po divorcohet pas 12 vitesh martesë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës