Fondacioni "Maqedonia" i milionerit Vrabevski fton "të gjithë bullgarët në Shkup" të vijnë në festën e Dellçevit.

Foto: Facebook

Fondacioni bullgar “Maqedonia” përmes një postimi në Facebook ka bërë thirrje “të gjithë bullgarët në Shkup, veçanërisht të rinjtë” të marrin pjesë në përkujtimin e përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit, që do të mbahet të shtunën në kishën e Shën Spasit.

“Një apel për të gjithë bullgarët në Shkup, veçanërisht të rinjtë: ejani të shtunën te varri i Goces dhe ta nderojmë së bashku në orën 11:30 në parkingun e Kaletos. Deri më tani, mbi 40 bullgarë nga Shkupi dhe Maqedonia e Veriut na kanë konfirmuar se do të vijnë. Deri më tani, mbi 40 bullgarë nga Shkupi dhe Maqedonia e Veriut kanë konfirmuar se do të vijnë. Për sigurinë e varrit të Gocesë do të kujdesen policë bullgarë dhe maqedonas”, thuhet në njoftim.

Më parë, ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski tha se nuk ka nevojë për ndihmë nga kolegët bullgarë, megjithëse kryekomisioneri i Ministrisë së Punëve të Brendshme bullgare, Stanimir Stanev, ofroi të ofrojë ndihmë policore nëse ka një kërkesë të tillë nga MPB-ja e Maqedonisë.

"Nuk ka nevojë për këtë." Policia e Maqedonisë ka kapacitete që garantojnë stabilitet dhe siguri dhe është plotësisht e përgatitur jo vetëm për këtë por edhe për çdo ngjarje dhe rast për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e vendit dhe qytetarëve të tij. Është një prioritet kryesor. Nuk ka individ, grup apo parti që mund të jetë më i fortë se shteti dhe kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë ne. Së dyti, ka një bord që kujdeset për organizimin, shpallen të gjitha delegacionet që duan të vendosin lule, do të vendoset rendi sipas planit të policisë maqedonase dhe nuk do të kemi asnjë problem, tha Spasovski duke përsëritur një herë. sërish apel për festë paqësore dhe dinjitoze të ngjarjes”, tha Spasovski sot në një paraqitje mysafire në MRT.

Në prag të festës së lindjes së Goce Dellçevit, nga sot deri të shtunën në Shkup do të ketë një regjim të veçantë të komunikacionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës