Von der Leyen nga Kievi: BE-ja do të qëndrojë fort pas Ukrainës deri në çlirimin e saj përfundimtar

Foto: MPB, Ursula von der Leyen në një konferencë për shtyp në Kiev me rastin e dy vjetëve nga pushtimi rus

Sot shënon një përvjetor të errët, por është gjithashtu momenti për të njohur fuqinë e jashtëzakonshme të rezistencës së popullit ukrainas ndaj pushtimit brutal rus të Ukrainës, tha Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen nga Kievi, ku mbërriti. sot në përvjetorin e dytë të fillimit të agresionit rus ndaj vendit, si shprehje e solidaritetit dhe mbështetjes së BE-së.

“Ju ukrainasit i keni treguar botës guximin tuaj dhe se lufta juaj për liri është e rëndësishme... Ju po luftoni për sigurinë e të gjithë kontinentit tonë. Kjo është arsyeja pse ju keni të gjithë Bashkimin Evropian pas jush. Më shumë se kurrë, ne qëndrojmë fort pranë Ukrainës, financiarisht, ekonomikisht, ushtarakisht dhe mbi të gjitha moralisht, derisa vendi juaj të jetë më në fund i lirë”, theksoi Von der Leyen në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrat e Belgjikës, Alexander De Cro, Italia, George Meloni dhe kanadezi Justin Trudeau, të cilët po e shoqërojnë gjatë vizitës, dhe me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Von der Leyen njoftoi se muajin e ardhshëm, 4,5 miliardë eurot e para do t'i paguhen Kievit nga Mekanizmi Mbështetës i Ukrainës në një vlerë totale prej 50 miliardë euro për katër vitet e ardhshme, të destinuara për zbatimin e Planit të Reformës dhe Investimeve të Ukrainës.

“Duke parë nga e ardhmja, Ukraina duhet të ketë mjetet për të mbrojtur veten sot”. Është thelbësore për sigurinë tuaj dhe sigurisht për sigurinë e Evropës në tërësi. Kjo është arsyeja pse ne duam të forcojmë aftësitë mbrojtëse të Ukrainës si pjesë e tonat”, tha Von der Leyen, duke njoftuar se brenda tre javësh KE do të prezantojë Strategjinë e re për Bazën Industriale të Mbrojtjes, e cila do të parashikojë integrimin e Ukrainës në programet evropiane të mbrojtjes.

Ajo kujtoi se këtë javë BE miratoi paketën e 13-të të masave kufizuese kundër individëve dhe subjekteve përgjegjëse për aktivitete që synojnë cenimin ose kërcënimin e integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës në lidhje me ushtrinë dhe mbrojtjen ruse, si dhe kundër personave përgjegjës për deportimi i fëmijëve ukrainas.

Duke theksuar se garancia më e mirë e sigurisë për Ukrainën do të jetë anëtarësimi në Bashkimin Evropian, Von der Leyen theksoi se procesi i shqyrtimit është tashmë në atë drejtim dhe njoftoi se Komisioni Evropian do të miratojë kornizën e negociatave në mes të marsit.

"Vizita jonë e sotme nënvizon solidaritetin tonë të palëkundur me Ukrainën sot, nesër dhe në planin afatgjatë." Vendi juaj është bërë simbol global i rezistencës në këtë luftë fisnike për liri. Ne mbetemi në anën tuaj”, tha Von der Leyen në konferencën për shtyp të mbajtur pas takimit me Zelenskin.

Më herët ajo pati një takim me kryeministrin ukrainas Denis Shmyhal, me të cilin diskutoi për mbështetjen financiare dhe ushtarake evropiane për Ukrainën, si dhe për tejkalimin e problemeve që lidhen me eksportet e Ukrainës në BE dhe bllokadat në kufirin tokësor perëndimor të vendit.

Këtë pasdite, Von der Leyen dhe kryeministrat de Cro, Maloney dhe Trudeau vendosën kurora me lule në Murin e Kujtimit të mbrojtësve të rënë ukrainas në konfliktin me Rusinë.

“Në Murin e Kujtesës, i bëj homazhe ukrainasve që bënë sakrificën më të madhe duke luftuar për vlerat tona – lirinë, demokracinë, sundimin e ligjit. Ato janë në zemrat dhe mendjet tona. Trashëgimia e tyre jeton. Dhe do të shkëlqejë gjatë ditës kur Ukraina të fitojë këtë luftë”, tha Von der Leyen në një postim në X pas vendosjes së kurorave.

Më herët gjatë ditës, ata vizituan Aeroportin Antonov në Hostomel, afër Kievit, ku u takuan me anëtarë të Forcave të Armatosura të Ukrainës të vendosur për të mbrojtur objektin, dhe këtë mëngjes Von der Leyen mori pjesë gjithashtu në një ceremoni dorëzimi të 50 automjeteve fuoristradë të Policia e Ukrainës, e cila është një donacion nga BE.

Forcat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt 2022, duke nisur ofensivën më të madhe ushtarake në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke rezultuar në të paktën 10.000 civilë dhe qindra mijëra viktima ushtarake, 3,6 milionë persona të zhvendosur brenda vendit dhe 6,3 milionë refugjatë ukrainas në vende të tjera.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës