“Fokus”: Shtëpia e Taravarit në Taftalidze ka qenë më parë në pronësi të Ismail Jahoskit nga “Putsko Petrol”

Foto: "Fokus"

Shtëpia e kreut të Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari në vendbanimin Taftalidze në Shkup, të cilin VMRO-DPMNE e akuzoi se është pjesë e tregut politik për hyrjen e AA në Qeveri, më parë ishte (bashkë)pronësi e biznesmenit. Ismail Jahoski, ish-kryetari i komunës së Plasnicës, pronar i kompanisë “Putsko Petrol”, i cili aktualisht është deputet nga radhët e BDI-së, tregojnë dokumentet e publikuara nga “fokus".

Shtëpia e Taravarit u bë pjesë e debatit parlamentar për zgjedhjen e ministrave të rinj të qeverisë nga radhët e Aleancës, pasi Taravari arriti marrëveshje me LSDM-në dhe BDI-në për forcimin e shumicës parlamentare. Deputeti i VMRO-DPMNE-së dhe nënkryetar i partisë opozitare, Aleksandar Nikolloski, pyeti troç nëse Taravari e ka marrë shtëpinë dhuratë?

– Ka raportuar se ka blerë një shtëpi prej 256 metrash katrorë për 150 mijë euro. Si të blini një shtëpi në qendër të Shkupit për 500 euro për metër katror? Por a janë paguar fare ato 150 mijë euro, sepse sipas dijeve tona nuk ka asnjë transaksion për ato 150 mijë euro. A është një nga çmimet e hyrjes në Qeveri shtëpia e bukur në Taftalidze që i është dhuruar zotit Taravari nga një zyrtar i BDI-së? – pyeti Nikolloski.

Në përgjigje të këtyre pretendimeve, Tarawari ai tha se gjithçka është e pastër rreth shtëpisë, të cilën ai pretendoi se e kishte blerë në vitin 2021.

“Shtëpia është blerë në vitin 2021, procedura dhe dokumentacioni i shitblerjes është tërësisht i pastër. Kemi edhe shumë për të rinovuar, dhe do ta paguajmë kredinë, urime, për një kohë të gjatë. Ju ftoj për kafe në shtëpinë time dhe për të parë se për çfarë bëhet fjalë. Shpresoj që një ditë vetë akuzuesit do t'ju lejojnë një vështrim në jetën e tyre të përditshme. Epo, për të bërë një krahasim...”, tha Taravari për “Focus” javën e kaluar.

Nga të dhënat e kadastrës së pasurive të paluajtshme rezulton se Taravari është pronar i një trualli prej 47531 metrash katrorë dhe një objekti banesor prej 100 metrash katrorë, në rrugën “Brusselska”, me titullin e pronësisë me numër 261, të cilin e ka në fletën e anketimit të dorëzuar. Komisioni Kundër Korrupsionit, ku ka deklaruar se e ka fituar me shitje për 9.2 milionë denarë ose rreth 150 mijë euro.

“Fokus” ka ardhur në rishikimin historik të regjistrimeve të kryera të parcelës kadastrale 1432/2, ku përfshihet trualli dhe objekti aktualisht në pronësi të Taravari. Siç del nga historia, parcela me numër 1432/2 është formuar në vitin 2009, kur parcela me numër 1432, e cila deri atëherë ishte në pronësi të disa anëtarëve të familjes Chingo, të cilët aktualisht janë pronarë të objektit në parcelën ngjitur me numër 1432. /1. Më saktësisht, kjo parcelë është në pronësi të Ognen Chingo, i cili në vitin 2013 ia ka shitur pronën Ljupka Jahoskës, si dhe një personi tjetër me të njëjtin mbiemër – Isa Jahoski.

Secili e ka gjysmën e kësaj prone deri në vitin 2017, kur sipas historikut të pronësisë, Isa Jahoski ia lëshon pjesën e tij, gjegjësisht ia jep deputetit të BDI-së dhe biznesmenit Ismail Jahoski, familja e të cilit është pronar i kompanisë së naftës “Putsko Petrol”. Pak vite më vonë, pra në vitin 2021, pronar i vetëm i pronës bëhet Taravari, me shit-blerje, sipas dokumenteve të siguruara nga “Focus”.

Edhe pse Taravari pretendoi se nuk kishte informacione se prona ishte pronë më parë e Jahoskit apo anëtarëve të familjes së tij, dokumentacioni zyrtar konfirmon se pronën e ka blerë nga deputeti i BDI-së Ismail Jahoski dhe nga ekonomisti i kompanisë familjare të naftës "Putsko Petrol" - Ljupka Jahoska, e cila, siç tregojnë dokumentet, aktualisht është në pronësi të parcelës dhe objektit ngjitur.

Nikoloski pyet nëse hyrja e Taravarit në pushtet ka të bëjë me një shtëpi në Taftalidze

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës