(FODO+VIDEO) Anëtarët e "SSO" sulmuan pozicionet ruse në rajonin e Kharkiv dhe kapën disa prej tyre.

Ushtarët e Forcave të Operacioneve Speciale të Forcave të Armatosura të Ukrainës bastisën me sukses pozicionet ruse në rajonin e Kharkiv.

Pamjet e aksionit luftarak të forcave speciale të Ukrainës u shfaqën nga një konferencë për shtyp e njësisë speciale.

Gjatë sulmit ndaj pozicioneve të armiqve rusë në mes të një pylli ose një plantacioni pyjor, operatorët e regjimentit të 8-të të forcave speciale të Forcave të Armatosura të Ukrainës përdorën armë të vogla në luftime të ngushta, granata dore dhe granatahedhës të disponueshme për të shkatërruar ata sulmuesit i vendosën në gropa dhe llogore.

"SSO" tha se armiku nuk kishte kohë të rikuperohej para sulmit të forcave speciale dhe si rezultat i operacioneve të suksesshme luftarake në zonën e Kharkiv, 11 ushtarë rusë u vranë dhe tre u kapën.

“Siç thonë shokët tanë, në situata të tilla, gjëja kryesore për armikun është të mos dorëzohet, sepse atëherë ai do të ketë mundësi të mbijetojë dhe të kthehet një ditë në shtëpi, e të mos bëhet viktimë ushtarake”, njofton ZSHS.

Më 10 maj, forcat pushtuese ruse filluan operacionet e tyre sulmuese në veri të rajonit të Kharkiv dhe tani po përpiqen të pushtojnë qytetin e Vovchansk.

Megjithatë, ushtarët ukrainas i zmbrapsin ata, duke shkatërruar këmbësorinë dhe pajisjet ushtarake të pushtuesve.

Fillimi i sulmit rus, megjithëse relativisht i shpejtë, u ndal pjesërisht nga trupat ukrainase që u dërguan në këtë zonë.

Për shkak të veprimit të shpejtë të forcave të mbrojtjes ukrainase, ata arritën të thyejnë disa njësi dhe të kapin ushtarë rusë, të cilët në të ardhmen do të shkëmbehen me ushtarë ukrainas.

Ka beteja të vazhdueshme për vendbanime individuale në zonën kufitare dhe luftime urbane në Vovchansk, ku pushtuesit rusë po përpiqen të konsolidojnë pozicionet e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës