Florida ka ndaluar me ligj mediat sociale për personat nën 16 vjeç

Media profesionale
Rrjetet sociale / Foto: Anton Garin / Alamy / Alamy / Profimedia

Legjislativi i Floridas, i kontrolluar nga republikanët, ka miratuar një projekt-ligj që ndalon faqet e rrjeteve sociale për fëmijët nën 16 vjeç, një lëvizje që mbështetësit thonë se do t'i mbrojë të miturit nga rreziqet në internet për shëndetin e tyre mendor.

Masa, e cila tani duhet të nënshkruhet nga guvernatori republikan Ron DeSantis, kërkon që rrjetet sociale të mbyllin llogaritë e kujtdo nën moshën 17 vjeç.

Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi projektligjin me 108 vota pro, disa orë pasi Senati dha miratimin përfundimtar.

DeSantis, i cili nuk ka thënë nëse do ta nënshkruante masën, ngriti shqetësime muajin e kaluar për shkeljen e mundshme të të drejtave të privatësisë.

Mbështetësit besojnë se ligji do t'i mbrojë fëmijët nga efektet e dëmshme të mediave sociale, të tilla si ankthi, depresioni dhe sëmundje të tjera mendore, dhe do të përfitojnë ata që mbipërdorin platforma të tilla.

Kritikët thonë se ligji shkel Amendamentin e Parë të Kushtetutës së SHBA, i cili garanton lirinë e fjalës dhe se prindërit, jo qeveria, duhet të marrin vendime të tilla.

Në mars 2023, Utah u bë shteti i parë amerikan që miratoi ligje që rregullojnë aksesin e fëmijëve në mediat sociale, me Arkansas, Luiziana, Ohio dhe Teksas së shpejti për t'u bashkuar me ta, sipas një analize të përgatitur përpara projekt-ligjit të Floridës.

Sipas analizës, një numër shtetesh të tjera po shqyrtojnë rregullore të ngjashme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës