FC Tetex pyet: Çfarë marrim nga analizat dhe faljet tuaja?!

Foto: FC Tetex

Skuadra Tetex nga Tetova është padyshim një nga klubet më të dëmtuara në futbollin vendas.

Pas fillimit të pjesës së dytë të sezonit, pas ndryshimit të drejtimit, Tetex po lufton për mbijetesë në kompeticionin e ligës së dytë, por në disa ndeshje është dëmtuar rëndë.

Ndaj Karaormanit humbën me një gol të njohur jashtë loje të skuadrës strugane, e më pas ata morën një falje nga Komisioni i Arbitrave të FFM-së i cili fillimisht pretendoi se goli ishte i ligjshëm. Më pas kundër Kamenicës Sasa reaguan sërish për një gol të pavlefshëm, më pas Komisioni i arbitrave konfirmoi se arbitri kishte gabuar. Reagime ka pasur edhe për dy penallti të pa gjykuara ndaj Borecit, ndërsa tashmë në fundjavë, kur është në vazhdim pushimi i kombëtares, kanë vendosur të shpallen sërish.

Ju japim të plotë reagimin e Tetex:

Çfarë lidhje ka FK Tetex - Tetovë me faljet dhe analizat tuaja?!

(Letër e hapur për organizatën e arbitrave të Federatës së Futbollit të Republikës së Maqedonisë)

Në emër të FK Tetex dhe në emrin tim personal, pyes veten nëse gabimet e gjyqtarëve janë të rastësishme apo të qëllimshme?!

Ne u dëmtuam në mënyrë drastike në ndeshjet me FK Borec ku nuk u dhanë 2 penallti të dukshme në favorin tonë. Në ndeshjen me F.K. Karaorman, nuk u gjykua jashtë loje dhe pranuam një gol, i cili u njoh, deri në ndeshjen e fundit që luajtëm me F.K. Sasa – Kamenicë, ku na është mohuar goli i rregullt i pastër.

Unë kam qenë në sport gjithë jetën time dhe deri më tani nuk më ka ndodhur që në një Serial të JEMI DËMTUAR DRAKONIKISHT dhe me këtë i është bërë një padrejtësi e madhe F.K. Tetex, gjegjësisht klubit i është dëmtuar 5 pikë, të cilat na duhen për mbijetesën e klubit në ligën e dytë maqedonase.

Nëse më shumë se në ndeshjen me Sasën, të cilët janë konkurrent direkt në luftën për mbijetesë, do të na hiqen 2 pikë, që vlejnë 4.

Fatkeqësisht gjatë gjithë kohës futbollistët tanë dhe stafi profesional stërviten sa më shumë, luftojnë në çdo ndeshje, bëjnë maksimumin, për të fituar ndershmërisht dhe për të zgjedhur mbijetesën e F.K. Tetex në ligën e dytë, dhe dikush kaq lehtë me vendimin e një arbitri, të zhvlerësojë gjithë mundin.

Për të mos folur për sakrificën e gjithë administratës që japin para nga xhepat e tyre dhe vrapojnë e lusin sponsorët që të mbulojnë të gjitha shpenzimet për funksionimin me sukses të F.K. Tetex.

Unë hyra në Tetex me qëllimin më të pastër për të ndihmuar klubin, i cili është ikonë e futbollit të qytetit të Tetovës, dhe mendova se Federata e Futbollit të Maqedonisë - organi gjyqësor në FFM janë profesionistë dhe të ndershëm në kuptimin e vërtetë të fjalës. por nga ana e tyre fjalë për fjalë F.K Tetex është dëmtuar deri në kufi.

Për ne, çdo pikë ari është e vlefshme dhe ne jemi të dëmtuar nga 5 pikë. Me këto 5 pikë do të ishim në një pozicion të sigurt për mbijetesë në ligë.

Dhe me të drejtë, të gjithë ne në FK Tetex po pyesim veten se çfarë të bëjmë me faljet nga organizata e arbitrave.

Nënkryetari i FK Tetex Ivica Haxhiiljoski - Çaika

Komisioni i arbitrave të FFM-së ka gabuar në analizë, FC Tetex ka marrë falje

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës