Një kompani tentoi t'ua shiste shtetasve maqedonas viagrën dhe ilaçin e ndaluar për dobësim "sibutramine".

Administrata doganore ka ndaluar hyrjen e 1,7 tonëve medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve. Doganierët në hyrje të Aeroportit Ndërkombëtar të Shkupit kanë penguar hyrjen e 1,7 tonëve barna "Sildenafil Citat Oops" dhe "Sibutramine", të cilat janë të dëmshme për shëndetin e qytetarëve. Barnat nuk janë të regjistruara në Agjencinë e Barnave dhe kompania importuese nuk ka pasur as leje për shitje me shumicë të produkteve medicinale, pra nuk është e regjistruar në regjistrin e personave juridikë për kryerjen e këtij lloj aktiviteti.

Nuk është hera e parë që një substancë e tillë “sibutramine” regjistrohet në Maqedoni dhe në të kaluarën ka qenë objekt i një mosmarrëveshjeje gjyqësore.

“Slimline” bleu pilula të gatshme kineze dhe sapo u dha emrin

Pas ekspertizës u konstatua se medikamenti Sibutramine është një substancë që ndodhet në Listën Kombëtare të narkotikëve dhe substancave psikotrope të kontrolluara dhe se është stimulues i sistemit nervor qendror. Për më tepër, është përcaktuar se shkakton sulme në zemër dhe goditje në tru, prandaj barnat që përmbajnë sibutraminë janë ndaluar për shitje nga BE që nga viti 2010.

Ilaçi Sildenafil Citate Oops (Viagra) është një substancë që është pjesë e mjekimit për trajtim dhe i nënshtrohet shitjes së kontrolluar.

Rastin e ka marrë Departamenti i Hetimeve pranë Departamentit të Kontrollit dhe Hetimeve, ndërsa kundër personit juridik do të bëhet kallëzim penal në Prokurorinë Themelore Publike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës