Analisti finlandez bën thirrje për heqjen e kufizimeve të armëve ndaj Brigadës Azov të Ukrainës

Analisti finlandez Johnny Askola theksoi efektivitetin e propagandës ruse në formësimin e politikave ndërkombëtare në lidhje me Brigadën e 12-të të Forcave Speciale Azov të Ukrainës.

Ai pretendon se kufizimet për furnizimin me armatim modern të kësaj njësie janë të bazuara në dezinformata dhe duhet të hiqen menjëherë.

Askola thekson se që nga viti 2017, Brigada e 12-të Azov nuk ka mundur të marrë armë amerikane për shkak të ndalimit, i cili ka rrënjë në dezinformimin rus, raporton "mbrojtje-blog".

Ky ndalim, pretendon ai, është irracional dhe minon aftësitë mbrojtëse të Ukrainës.

Brigada e 12-të Azov njihet si një nga njësitë ushtarake më profesionale në Ukrainë. Ata luajtën një rol kyç në vitin 2022 duke mbajtur trupat ruse në Mariupol për disa javë, duke vonuar përparimin e tyre në zona të tjera strategjike.

Pavarësisht kësaj, njësia përballet me kufizime bazuar në shoqatat e saj të kaluara, të cilat nuk zbatohen më.

Sot, Brigada e 12-të Azov vazhdon të mbrojë Ukrainën, duke mbajtur aktualisht forcat ruse pranë Kreminës.

Brigada, tashmë e përbërë kryesisht nga personel i ri, është një spin-off nga batalioni origjinal Azov, i cili është shpërbërë.

Megjithatë, politika e SHBA-së mbetet e ndikuar nga propaganda ruse, jo nga realiteti aktual.

Denis Prokopenko, komandanti i brigadës, bëri thirrje vazhdimisht për heqjen e këtyre kufizimeve, duke theksuar nevojën për armë dhe stërvitje perëndimore.

Një peticion i kohëve të fundit për të lejuar armët amerikane ishte i pasuksesshëm, duke theksuar sfidën e vazhdueshme.

Askola u kërkoi politikëbërësve perëndimorë të rivlerësojnë situatën dhe të njohin stigmatizimin e padrejtë të Brigadës së 12-të Azov.

Heqja e ndalimit të armëve moderne perëndimore jo vetëm që do të forcojë mbrojtjen e Ukrainës, por gjithashtu do të korrigjojë një politikë të bazuar në dezinformim të ndikuar nga propaganda ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës