Finlanda i kërkon ndihmë BE-së për të frenuar fluksin e emigrantëve nëpër Rusi

Petteri Orpo, kryeministër i Finlandës / foto: MPB

Bashkimi Evropian duhet të marrë masa për të ndihmuar Finlandën të ndalojë fluksin e emigrantëve përmes Rusisë, tha sot kryeministri finlandez Petteri Orpo.

“Ne po përgatisim ligjin tonë, por na duhen edhe masat e BE-së”, tha Orpo pasi vizitoi kufirin e vendit nordik me Rusinë së bashku me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Finlanda mbylli kufirin e saj me Rusinë vitin e kaluar për shkak të rritjes së ardhjeve të emigrantëve nga vende të ndryshme, përfshirë Sirinë dhe Somalinë, dhe ka akuzuar Moskën për përdorimin e migracionit si armë kundër saj dhe BE-së, gjë që Kremlini e mohon.

Duke ndjekur shembullin e Polonisë dhe Lituanisë në kufijtë e tyre me Bjellorusinë, qeveria finlandeze po përgatit legjislacionin që do t'i lejojë rojet kufitare të bllokojnë azilkërkuesit që të hyjnë në vend nga Rusia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës