Finlanda i kërkon BE-së të gjejë masa për të parandaluar migrimin "të instrumentalizuar".

Petteri Orpo, kryeministër i Finlandës / foto: MPB

Finlanda po i kërkon Bashkimit Evropian që të gjejë masa të përbashkëta për të parandaluar të ashtuquajturin migrim instrumental, që nënkupton fluksin e emigrantëve që vijnë nga Rusia pa dokumente të vlefshme udhëtimi, tha kryeministri Petteri Orpo.

Finlanda mbylli kufirin e saj me Rusinë vitin e kaluar për të frenuar numrin në rritje të të ardhurve nga vende, duke përfshirë Sirinë dhe Somalinë, dhe ka akuzuar Moskën për përdorimin e migracionit si armë kundër Finlandës dhe BE-së, gjë që Kremlini e mohon.

Disa emigrantë arritën dhe qeveria finlandeze paraqiti një propozim në parlament që do të autorizonte kontrollet kufitare për të kthyer prapa azilkërkuesit që përpiqeshin të hynin nga Rusia.

“Ne duhet të vendosim në radhë të parë sigurinë tonë kombëtare dhe sigurinë e vendeve të BE-së. Ne jemi shumë të vetëdijshëm për përgjegjësinë tonë për të kontrolluar kufirin e jashtëm të Bashkimit Evropian”, tha Orpo në një konferencë për shtyp.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës