Filarmonia do të mbajë koncertin "Gajret" me solistë nga Maqedonia, Turqia dhe Libani

Dirigjent i koncertit do të jetë Lubnan Baalbaki nga Libani / Foto: Philharmonia

Orkestra e Filarmonisë së Maqedonisë do të mbajë koncertin me titull "Gajret", në të cilin si solist do të performojnë perkusionistja maqedonase Mojca Sedeu dhe mysafirët nga Turqia - Burdzu Karadag (muzikantë) dhe Aykut Koselerli (perkusione).

Dirigjent është Lubnan Baalbaki, kurse programi përfshin Koncertin në dy lëvizje për solist me goditje dhe orkestër nga Ljubomir Brangjolica, Koncert për të dhe orkestrën "Hezafren" op. 39 nga Fazil Say dhe Simfonia nr. 8 nga Antonín Dvořák.

Kompozitori Ljubomir Brangjolica është një figurë unike në skenën muzikore maqedonase në gjysmën e dytë të shekullit të njëzetë. Vepra e tij krijuese jashtëzakonisht e pasur përfshin opera dhe balet, kompozime dhome dhe korale, si dhe këngë popullore. Një tipar i rëndësishëm i krijimtarisë së tij muzikore është marrëdhënia me traditën, e cila është më e theksuar në veprën e baletit të këtij autori, si dhe në Koncertin për goditje dhe orkestër të shkruar në vitin 2004. Kjo vepër i kushtohet perkusionistes maqedonase Mojca Sedeu, e cila do të jetë soliste në këtë koncert.

Fazil Say është një pianist dhe kompozitor i jashtëzakonshëm turk, i cili ka performuar aktivisht në skenën muzikore botërore për më shumë se njëzet e pesë vjet. Kompozitori Aribet Reimann, kur e dëgjoi të luante në Konservatorin e Ankarasë në vitin 1986, u kënaq me performancën e tij dhe ftoi menjëherë pianistin amerikan David Levine për ta dëgjuar. "Duhet ta dëgjoni, ky djalë luan si djalli," tha Rayman për 16-vjeçarin Cy.

Koncerti për gra dhe orkestra "Hezafren" është frymëzuar nga historia e shkencëtarit, kimisit, filozofit dhe muzikantit osman Hezafren Ahmet Çelebi (1609-1640) dhe fluturimi i tij mbi Bosfor, për të cilin shkroi edhe udhëtari Evliya Çelebija. . Koncerti përbëhet nga katër pjesë - "Pranvera e Stambollit 1632", "Kulla në Galata", "Fluturimi" dhe "Mërgimi në Algjeri". Muzika ka një nuancë tipike orientale në të cilën, përveç instrumenteve klasike, Sai përdor edhe një sansula, vibratofon dhe telefon uji në orkestër, të cilat krijojnë një atmosferë dhe tingull specifik në këtë koncert.

Antonín Dvořák (1841-1904) është një nga kompozitorët më të rëndësishëm të romantizmit muzikor, një kompozitor, veprat e të cilit ngjallin lidhje intensive me traditat muzikore të Republikës Çeke, duke mbajtur vulën e romantizmit të përfaqësuar nga meloditë e gjera dhe orkestrimi i pasur.

Simfonia nr.8 është pikërisht një shembull i tillë, një vepër në të cilën, siç ka shkruar vetë kompozitori, “meloditë vetëm rrjedhin prej tij”. E shkruar në 1889, Dvořák e përfundoi simfoninë në një kohë shumë të shkurtër dhe muzikologët shpesh i japin asaj cilësi "baritore". “Muzika është një impuls, një frymëzim, një lutje. Është një mënyrë e sigurt për të udhëtuar në dimensione të tjera. Talenti nuk mund të mësohet, por mund dhe duhet të zhvillohet. Talenti, në vetvete, nuk do të jetë kurrë i mjaftueshëm për suksesin e vërtetë, ashtu si puna pa talent nuk do të materializohet kurrë plotësisht".

Lubnan Baalbaki ka lindur në vitin 1981 në Bejrut dhe është dirigjenti më i ri i rregullt në Orkestrën Filarmonike Libaneze. Gjatë gjithë jetës së tij, Baalbaki ishte i rrethuar nga artistë të familjes së tij të ngushtë: piktorë dhe muzikantë, të cilët krijuan atmosferën frymëzuese që ndihmoi në ndërtimin e rrugës së tij muzikore.

Edhe pse dirigjimi është fokusi i tij kryesor, Maestro Baalbaki organizon me kujdes shumicën e performancave të tij dhe mban komunikim të ngushtë me njerëzit e përfshirë në projektet e tij, brenda dhe jashtë skenës. Që nga fillimi i karrierës së tij muzikore, Baalbaki ka punuar si këshilltar muzikor dhe kryedirigjent me Majida el Rumi dhe Marcel Khalife. Si mbrojtës i shkrim-leximit muzikor dhe zhvillimit shoqëror, ai fokusohet në një repertor që është i larmishëm dhe përmes të cilit mund të arrijë një audiencë më të gjerë, duke ruajtur integritetin muzikor dhe duke promovuar bukurinë e muzikës klasike përmes kompozimeve popullore dhe të njohura.

Mojca Sedeu

Mojca Sedeu u diplomua në qytetin e saj në Shkup. Specializimi në instrumente goditjeje përfundon në vitin 1995 në Akademinë Shtetërore të Muzikës në Sofje, në klasën e prof. Dobri Paliev, kurse në të njëjtën akademi ka magjistruar në vitin 1997. Studimet e specializuara për muzikën e dhomës përfunduan në vitin 1998.

Eksperiencën e parë orkestrale e fitoi në moshën 16 vjeçare në Orkestrën Frymore të Qytetit, më pas në Orkestrën e Valleve të MRTV-së, MOB-së dhe Filarmonisë së Maqedonisë dhe që nga viti 1994 është anëtare e përhershme e Filarmonisë. Si soliste dhe interpretuese dhome performoi në Angli, Kanada, Bullgari, Gjermani, Itali etj. Prej vitit 1998 është profesor në Fakultetin e Muzikës në Shkup, ndërsa ligjëron edhe në fakultetet shtetërore të arteve në Prishtinë dhe Tetovë. Është themelues i ansamblit të goditjeve "Sonant" në vitin 1998.

Burju Karadag

Burcu Karadag ka lindur në Stamboll të Turqisë, ku u diplomua në Konservatorin Shtetëror të Muzikës. Ajo performoi si soliste në vendlindjen e saj Turqinë, por edhe në Francë, Gjermani, Itali, Luksemburg, Belgjikë, Japoni, Kazakistan... Albumi me vepra të incizuara të Fazil Say, në të cilin ajo interpreton si soliste, mori çmimin special. çmimin Echo”.

Aykut Koselerli ka lindur në Ankara në vitin 1985. Ai u diplomua në Fakultetin e Muzikës dhe Arteve Skenike në Universitetin Bilken. Në vitin 2001, ai u bë anëtar i Orkestrës Simfonike Rinore të Universitetit Bilken dhe në 2004 i Orkestrës Rinore të Anadollit, të drejtuar nga kompozitori dhe pianisti i njohur turk Fazil Say.

Aykut Koselerli

Që nga janari i vitit 2013, ai është person i goditjes në orkestrën e Operës dhe Baletit Shtetëror në Samsun. Ai ishte solist në shumë shfaqje premierë të veprave të Fazil Say - si Koncerti për Piano dhe Orkestër, Suita e Baletit "Patra", Koncerti për Klarinetë dhe Orkestër, Koncerti për Violinë "1001 net në harem", Koncerti. për Të dhe Orkestrën "Hezaffren" e të tjerë, raportojnë nga Filarmonia.

Të gjitha të ardhurat nga biletat e koncertit "Gayret" do të dhurohen për të ndihmuar viktimat e tërmetit katastrofik në Turqi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës