Fiala: Ukraina ka të drejtë të synojë Rusinë me armë perëndimore

Kryeministri çek Petr Fijala, para takimit të sotëm me përfaqësuesit e Polonisë, Danimarkës, Holandës dhe Letonisë për ndihmën për Ukrainën, tha se vendi që kur u sulmua, ka të drejtë të përdorë armë perëndimore për qëllime në territorin e Rusisë.

– Mendoj se është plotësisht logjike. Ukraina është një vend që mbron veten kundër agresionit rus, mbron territorin dhe popullsinë e saj civile. Si një vend nën sulm, sigurisht që ka çdo të drejtë të përdorë të gjitha mundësitë për mbrojtjen e tij, tha Fiala për apelin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, që aleatët të heqin embargon ndaj objektivave në Rusi për armët që dërguan.

Kryeministri çek ka mohuar raportimet në disa media gjermane se disa aleatë të NATO-s po shqyrtojnë dërgimin e trupave të tyre në Ukrainë nëse situata në vijën e frontit përkeqësohet në mënyrë dramatike në mënyrë që të mos presin që ushtria ruse të shfaqet në kufijtë e tyre.

- Këto janë gjëra që shfaqen diku në media. Nuk është diçka që do të ishte në tryezë në këtë pikë. Ne po përpiqemi të përdorim metodat mbështetëse që kemi zhvilluar në dy vitet e fundit dhe po përpiqemi t'i bëjmë ato metoda sa më efektive dhe t'i mundësojmë Ukrainës të mbrohet, tha kryeministri çek.

Fijala tha se në darkën e sotme të punës ka ftuar presidentin e Polonisë dhe kryeministrat e Danimarkës, Holandës, Letonisë dhe Ukrainës, pikërisht për një koordinim më të mirë dhe rritje të ndihmës për Ukrainën në armatim, si dhe ndihmën financiare dhe humanitare.

- Jemi në një fazë të vështirë, mbrojtja e Ukrainës është në një situatë shumë të vështirë, por mendoj se disa hapa, çdo iniciativë për municione dhe fakti që SHBA ka miratuar ndihmën dhe tani po e ndihmon plotësisht Ukrainën, mund të ndryshojë situatën në përpara, tha Fiala.

Kryeministri çek konfirmoi se në qershor dërgesat e para të municioneve do të mbërrijnë në front nga nisma që Republika Çeke nisi në shkurt, në të cilën u bashkuan më shumë se 20 vende, për blerjen e menjëhershme të 800.000 copë municionesh artilerie për ukrainasit. ushtria në vendet e treta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës