FIFA ndryshon fillimin e Botërorit vetëm që Katari të luajë ndeshjen e parë

Katari do të presë Kupën e Botës FIFA 2022/foto: EPA/STR

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka marrë vendim që Botërori që këtë vit do të mbahet në Katar, një ditë më herët se sa ishte planifikuar.

Kupa e Botës duhej të fillonte më 21 nëntor, por do të zhvendoset një ditë më parë për shkak të mikpritësit.

Gjegjësisht, nëse Botërori fillon më 21 nëntor, do të hapet me ndeshjen e grupit C ndërmjet Holandës dhe Senegalit, por organizatori po mundohet që FIFA të ndryshojë vendimin që Katari ta luajë ndeshjen e parë. Botërorët deri më tani hapeshin me ndeshjet e nikoqirit apo kampionit të botës.


Me datën e re, 20 nëntor, Botërori do të hapet nga Katari nikoqir, i cili në Grupin A do të luajë kundër Ekuadorit.

Fjalën përfundimtare duhet ta japë FIFA, por mediat botërore pohojnë se vendimi do të konfirmohet.

Video e ditës