Festivali "Tërmeti" në MCC është eventi i fundit me një ofertë tepër cilësore dhe të larmishme.

“Tërmeti” është një platformë thelbësore e të gjithë njerëzve me mendim të lirë dhe krijues në qytet

Tri podiume muzikore, rreth 25 grupe dhe artistë dhe një zemër e madhe që rreh për MCC dhe Shkup janë shifrat e vendosura me të cilat "Zemjotres", festivali i kulturës së pavarur muzikore rinore, do të mbahet më 4 shkurt në MCC.

Ngjarja e parë e madhe muzikore në fillim të vitit me një traditë dhjetëvjeçare pas saj është festivali i skenës së pavarur muzikore rinore “Tërmeti”. Në 10 vitet e fundit, pothuajse të gjithë autorët vendas që krijojnë muzikën e kësaj kohe, kanë kaluar nëpër festival. “Versioni 11.0.0” i fundit i “Tërmetit” do të aktivizohet më 4 shkurt, nga ora 19 deri në ora 4:25, në Qendrën Kulturore Rinore në Shkup. Rreth XNUMX grupe dhe artistë do të marrin pjesë në këtë event në tre skena të ndryshme dhe prania e tyre nuk është e rastësishme.

- Përparësi kanë gjithmonë artistët që kanë një dalje, apo shënuan disi vitin para festivalit. Këtë vit ne bëmë një hap të vogël në drejtim të një angazhimi radikal për një rini të re, fantastike, e cila ngadalë por me siguri po pushton gjeografinë vendase dhe po fillon të shkruajë një histori të re muzikore. Besoj se përvoja, prezenca dhe dinamizmi ynë na vendosin në një pozicion të fortë për të kuruar një festival si ky, i cili që në ditën e parë është i fokusuar në të ardhmen dhe rekrutimin e brezave të rinj në luftën për të instaluar kulturën në këtë mjedis të prapambetur tonën. - thekson Mirko Popov, producent dhe organizator i manifestimit.

Në dhjetë vitet e para, festivali pa rritje dhe zhvillim të vazhdueshëm. Dhe këtë vit ka një fokus te brezi më i ri, tepër i talentuar i muzikantëve vendas, i cili si një forcë e frikshme lëviz nën tokë, e tund dhe synon të shpërthejë me gjithë bukurinë, freskinë dhe potencialin e saj.

- Kur ke një ide të qartë, drejtime të qarta të lëvizjes dhe një bashkëpunëtor si MCC - Shkup, nuk është aq e vështirë të arrihet realizimi. Festivali shumë shpejt përmbushi planet dhe pritshmëritë origjinale dhe nga viti në vit e ngritëm me durim nivelin dhe mendoj se arritëm të ngjitnim disa maja. Nuk dua të tingëlloj jo modeste, por mendoj se “Tërmeti” është një nga ngjarjet muzikore më të bukura dhe më të dashura të vitit në Shkup. Një vend ku muzikantë nga gjenerata dhe profile të ndryshme takohen në krahët e njëri-tjetrit, dhe rinia maqedonase më e bukur dhe më e zgjuar rrjedh nëpër korridoret e MCC. Një platformë thelbësore që prodhon një komunitet të skenës alternative, por edhe të të gjithë njerëzve me mendim të lirë dhe krijues në qytet. Një gjenerator shumë serioz sociologjik në Shkupin modern. Dhe ky nuk është vetëm mendimi im. Dashuria dhe përkatësia e "Tërmetit" ndihet si një frymëmarrje e plotë dhe ajër i pastër, në mes të ndotjes së çdo lloji të Shkupit - thekson Popov.

Me një mesazh dashurie për muzikën, përgjegjësi për kulturën dhe shqetësim për brezat e rinj, "Zemjotres" është kthyer në një stacion të rëndësishëm jetësor për grupet, artistët dhe publikun.

- Në dhjetë vitet e fundit, emrat më të rëndësishëm të muzikës bashkëkohore maqedonase kanë parakaluar nëpër “Zemjotres”, krah për krah me disa jo aq të njohur dhe një tufë fillestarësh absolut. Njëlloj, 20-25 minuta për të gjithë, para një sallë të mbushur me njerëz dhe me sy të hapur, të uritur për një kulturë të re të gjallë maqedonase. “Tërmeti” për një grup të ri është realizimi i të gjitha ëndrrave. E njëjta gjë vlen edhe për audiencën. Për një numër të madh të rinjsh, “Tërmeti” është koncerti i parë në jetën e tyre, festa e parë, festa e parë, birra e parë, birra e dytë, e treta...

Eventi i fundit me një ofertë tepër cilësore dhe të larmishme në nivel botëror dhe në qytetin tonë. Shkupi. Qyteti shpreson të mbajë sa më shumë nga ajo rini e zgjuar. Qyteti që nuk mund ta kuptojë se vetëm KULTURA mund të ruajë rininë e zgjuar dhe të bëjë çdo ndryshim për mirë. “Tërmeti” përpiqet të jetë një gjenerues i ndryshimeve pozitive. Një dorë miqësore. Hapi i parë lart. Do ta shohim. Ne nuk dorëzohemi. Ne nuk e japim qytetin, madje as MCC-në nuk e japim! - thekson Popov.

(Teksti është botuar në “Shtypi Kulturor” numër 165, në botimin e shtypur të gazetës “Shtypi i Lirë” më 4-5 shkurt 2023)

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës