FBI po ndiqte Ivana Trump, ata mendonin se ishte një spiune çeke

Ivana Trump/ Foto Barbara Loschan / Zuma Press / Profimedia

Dokumentet e publikuara nga FBI zbuluan se ish-bashkëshortja e ndjerë e Donald Trump, Ivana Trump ishte nën hetim nga shërbimi i kundërzbulimit për shkak të akuzave në lidhje me lidhjet e saj me vendlindjen e saj Çekosllovakinë, shkruan The Independent.

FBI "rekomandoi hapjen e një hetimi paraprak për Ivana Trump bazuar në informacionin e marrë nga një burim konfidencial në 1989", sipas 190 faqeve të dokumenteve të klasifikuara të publikuara të hënën nga agjencia e zbatimit të ligjit si pjesë e padisë së Aktit për Lirinë e Informacionit të Bloomberg.

Një pasazh nga grumbulli i dokumenteve thotë se "nuk dihet nëse akuzat ndaj Ivanës rrjedhin nga xhelozia për pasurinë dhe famën e saj", por thonë se hetimi është ende në vazhdim.

Lindur si Ivana Zelniçkova në vitin 1949 në Çekosllovakinë e atëhershme, ajo u largua nga vendi i atëhershëm komunist në 1971 pasi u martua me një instruktor austriak skish nga i cili u divorcua një vit më vonë, kur mori nënshtetësinë austriake, dhe përfundimisht u transferua në Kaliforni dhe më pas në Nju Jork, ku çfarë ajo fitoi si modele.

Ajo u takua me Presidentin e ardhshëm Donald Trump në vitin 1976 në Nju Jork dhe çifti u martua në prill 1977. Besohej se burri ishte i lidhur me komunitetin e spiunazhit në atë vend, prandaj edhe Ivana dyshohej për spiunazh.

Hetimi u fokusua edhe në vizitat e Ivanës në Çekosllovaki në vitin 1990 para rënies së shtetit dhe takimet e saj me presidentin e parë çek Vaclav Havel.

Ish-presidenti Donald Trump nuk shfaqet shpesh në dosjen tashmë publike të FBI-së për ish-gruan e tij të ndjerë, por ai përmendet në një paragraf që i referohet një artikulli të revistës Time të 16 janarit 1989 të titulluar Trump.

Pavarësisht divorcit, Ivana mbajti mbiemrin Trump dhe qëndroi në marrëdhënie miqësore me bashkëshortin e saj të parë. Ajo më vonë tha për Postin se ish-bashkëshorti i saj i ofroi asaj ambasadoren në Republikën Çeke pasi ai fitoi presidencën, por ajo e refuzoi atë. Ajo vdiq nga një rënie në shtëpinë e saj në Nju Jork në korrik 2022, në moshën 73-vjeçare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës